poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Tiskárny HP po aktualizaci odmítají neoriginální náplně

4.10.2016

Aktualizace pro tiskárny značky HP přinesla mnohým majitelům těchto zařízení nemilé překvapení. Zabraňuje jim totiž používat neoriginální náplně. Výrobce alternativních náplní proto vymýšlejí způsob, jak firmware obejít. Informuje o tom server Consumerist.

Mnozí spotřebitelé začali mít počátkem letošního září potíže s neoriginálními náplněmi do tiskáren značky HP. Ačkoli doposud tiskli bez problémů, nyní jim začaly přístroje hlásit, že je náplň poškozená a mají ji vyměnit. To se týkalo i zcela nových náplní.

Může za to upgrade firmware, který výrobce v tichosti spustil již v březnu letošního roku, většina přístrojů ho však z internetu stáhla až nyní. Podle výrobce se jedná o zkvalitnění služeb pro zákazníky a také o důslednější ochranu duševního vlastnictví společnosti.

Výrobci alternativních náplní zvažují, jak novou ochranu překonat. Nejpravděpodobnějším řešením je podle serveru Consumerist výměna čipů náplní za nové a kompatibilní. Někteří pokročilejší uživatelé ochranu obcházejí downgradem na starší verzi firmware, jiní pak shánějí přístroje, které ještě aktualizaci nestáhly.

Originální cartridge do tiskáren jsou přitom velmi drahé, u některých značek vychází v přepočtu na mililitr dráže než luxusní parfémy, jako je například Chanel No. 5. Podobné je to i s tonery pro laserové tiskárny. Loňský test německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest přitom ukázal, že některé tiskárny plýtvají barevné tonery i při černobílém tisku.
 

Související články