poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Dezinfekční přípravky do zvlhčovačů vzduchu mohou mít na svědomí až 260 mrtvých

7.10.2016

Jižní Koreou v současnosti hýbe kauza dezinfekcí do zvlhčovačů vzduchu Oxy RB. Ty, ač byly prodávány jako bezpečná zdravotnická pomůcka a používány i v nemocnicích a porodnicích, do vzduchu uvolňovaly škodlivou látku polyhexymetylguandin (PHMG). Její vdechování vedlo k nenávratnému poškození plic a v mnoha případech až k úmrtí. Výrobce, společnost Reckitt Benckiser (RB), tak má podle současných statistik na svědomí stovky mrtvých. Společnost sice vydala omluvu, poškozené a pozůstalé ale zatím neodškodnila. Informuje o tom celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International (CI).

Zvlhčovač vzduchu Oxy RB byl jedním z nejpopulárnějších modelů na jihokorejském trhu. Kromě běžných domácností se v zimním období používal i v nemocnicích a porodnicích. Celkově se tento zvlhčovač i veškeré jeho doplňky těšily pověsti kvalitních, bezpečných a zcela antialergických výrobků, které i na obalu nesly nápis „Zcela bezpečný pro dospělé a 99,9 % dětí“.

Už od roku 2001 však Jižní Koreu začaly znepokojovat případy rodiček a novorozeňat s plicními obtížemi. Teprve po deseti letech se prokázala souvislost mezi používanou dezinfekcí do zvlhčovače a epidemií plicních chorob. Mohla za něj látka PHMG, baktericid, který může při vdechnutí významně poškodit plíce, zvláště pak u malých dětí. Ten byl součástí směsi ve zvlhčovači, plnil v něm funkci dezinfekce. Přidán do receptury byl podle CI právě v roce, kdy aféra vypukla.

Společnost RB tak může mít podle CI na svědomí až 260 mrtvých a více než 4000 poškozených, jimž výpary ze zvlhčovače trvale poškodily plíce. Nedávno kvůli tomu byli zadrženi a obžalováni bývalý manažer společnosti RB a také nejmenovaný univerzitní profesor, který prokazatelně zmanipuloval studii o neškodnosti používané dezinfekce.

RB na konci září letošního roku vydala oficiální omluvu, která byla přečtena i v korejském parlamentu. Oběti a pozůstalí však stále čekají na odškodnění. Stejně tak nebyl zatím vynesen verdikt nad zodpovědnými osobami v této kauze, jasné není ani, zda padnou další obvinění.
 

Související články