poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Britská vládní agentura si chce posvítit na srovnávače cen

10.10.2016

Britská vládní agentura Competition and Market Agency (CMA) plánuje zpracovat analýzu webových stránek sloužících k porovnávání cen zboží a služeb. Zajímá ji zejména, zda tyto webové stránky spotřebiteli skutečně nabídnou nejvýhodnější ceny zboží a služeb, nebo jestli jsou pouze ve vleku sponzorů či zadavatelů reklam. Upozorňuje na to britský server Bitterwallet.

Průzkum britského trhu plánuje CMA zaměřit zvláště na srovnávání nabídek v oblasti připojení k internetu, pojištění, letenek či kreditních karet. Analýza, již CMA připravuje, by se však neměla zdaleka týkat jen výsledků srovnávání a výhodnosti nabídek pro koncového spotřebitele. Zaměří se i na posouzení obchodních dohod uzavíraných mezi jednotlivými provozovateli srovnávacích portálů a poskytovateli srovnávaných služeb.

CMA si bude všímat zejména případných kartelových dohod, které by narušovaly hospodářskou soutěž. Analýza se má týkat zejména velkých srovnávačů jako Compare the Market, uSwitch a Go Compare, vynechány by však neměly být ani menší portály.

Bitterwallet uvádí, že se v tomto případě pravděpodobně jedná o jakési rozhřešení, jež si CMA udělila za předchozí laxní přístup ke službám srovnávacích portálů, či za dřívější oficiální stanovisko, že tyto portály nejsou nutně povinny zobrazovat nejlepší nabídky.

V loňském roce se CMA zaměřila na recenzní portály, zejména pak na problematiku falešných recenzí. Výsledky této analýzy ukázaly, že situace není v Británii zrovna příznivá. Mnozí obchodníci si píšou falešné pozitivní recenze, jiní naopak očerňují konkurenci negativními. Bez viny nejsou ani recenzní portály, které umožňují negativní recenzi za úplatu stáhnout. Někteří spotřebitelé recenze využívají jako páku na menší obchodníky a vyhrožují negativním hodnocením, pokud nedostanou třeba slevu.
 

Související články