poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nejčastěji zabavovaným zbožím na hranicích EU jsou padělky cigaret

10.10.2016

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza potrošnikov Slovenije (ZPS) zveřejnila statistiky padělaného zboží zabaveného na vnějších hranicích Evropské unie v roce 2015. Jedná se o více než 40 milionů kusů zboží nejrůznějších druhů ze všech koutů světa. Ačkoli prim stále drží Čína, v seznamu původu velkých výrobců a dodavatelů padělků se objevily i země, jež by čekal málokdo.

Počet zachycených padělků se oproti roku 2014 zvedl o 15 %, tedy přibližně o pět milionů kusů zboží, celková hodnota zabavených výrobků přesáhla sumu 650 milionů euro.

Nejvíce se podle ZPS pašují padělané cigarety, které představují 27 % celkového objemu zabavených padělků. Mezi nejčastěji padělané zboží patří také léčiva, kosmetika, hračky, potraviny a nápoje.

41 % zachycených padělků pochází z Číny, často uváděnými zeměmi jsou ale i Černá Hora, Mexiko, Malajsie, Hongkong a Benin. Například Benin je podle ZPS největším producentem padělaných potravin, v Mexiku se falšují alkoholické nápoje a v Maroku nealkoholické. Malajsie je pak největším zdrojem padělaných hygienických potřeb, padělky oblečení se zase ve velkém vyrábí v Turecku. Hongkong je pak významným producentem padělané elektroniky či zapalovačů. Padělky léčiv nejčastěji pocházejí z Indie.

Spotřebitelské organizace si všímají, že v poslední době se mění zvyky prodejců padělků. Už dávno neplatí, že by jejich cílem bylo prodat co nejvíce padělaného zboží na tržnici či v podezřelých e-shopech za nízké ceny. Současným trendem je zvláště u oblečení a módních doplňků prodej kvalitnějších padělků luxusních značek za ceny přibližně o 20 až 30 % nižší než u originálu. Většina takového zboží se prodá v kamenných obchodech či e-shopech, které se snaží budit dojem profesionality a serióznosti.
 

Související články