poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hackeři mohou na dálku ovládnout chytré inzulinové pumpy

13.10.2016

To, že mají některé „chytré“ přístroje potíže se zabezpečením, je již dobře známé. Většinou jsou v ohrožení osobní data uživatele, za určitých okolností však může jít i o život. To platí v případě „chytré“ inzulinové pumpy One Touch Ping od společnosti Johnson & Johnson (J&J), kterou může hacker ovládnout na dálku a diabetika předávkovat. Uvádí to americký spotřebitelský server Consumerist.

Inzulinová pumpa One Touch Ping se skládá ze dvou částí. Jednou z nich je vlastní přístroj, který má na starosti vpichování inzulinu. Druhým je pak dálkové ovládání. Vzájemně jsou propojeny přes wi-fi.

Toto propojení má však výraznou slabinu, není šifrováno. Případný hacker tak může na dálku napodobit signál z ovládání a pumpu ovládnout. Takto může snadno diabetika předávkovat insulinem až na vzdálenost osmi metrů.

Společnost J&J sice pro uživatele inzulinové pumpy One Touch Ping vydala varování, nápravu však neplánuje. Podle mluvčího společnosti se jedná o vysoce specifickou závadu zabezpečení, u níž je riziko zneužití minimální.

Consumerist se nad rozhodnutím společnosti J&J pozastavuje a nepokládá ho za šťastné. Inzulinová pumpa v takto špatně zabezpečené podobě se podle něj může snadno stát vražednou zbraní. Consumerist navíc poukazuje, že v USA chybí jakákoliv regulace bezpečnosti pro „chytré“ zdravotnické pomůcky. V budoucnosti tak může přibývat případů podobných zařízení, jež je možné ovládnout na dálku skrze podobnou závažnou trhlinu ve firmwaru.

Inzulinové pumpy ovšem nejsou prvním „chytrým“ zařízením, které by mohlo být potenciálně smrtonosné. Ukázal to již starší pokus amerických hackerů, kteří přes palubní počítač se systémem uConnect ovládli vozidla z koncernu Fiat Chrysler. Díru v zabezpečení sice využívali převážně k neškodným žertům, jako je přelaďování rádia či spuštění klimatizace naplno, stejným způsobem však bylo možné na dálku vyřadit za jízdy z provozu převodovku či brzdy.
 

Související články