poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzi varují, ne všechny náhražky ftalátů jsou bezpečné

14.10.2016

Ačkoli rizikové ftaláty zmizely z většiny hraček pro nejmenší již v roce 2011, francouzskou spotřebitelskou organizaci UFC Que Choisir zajímá, jestli i změkčovadla, jimiž byly nahrazeny, nejsou potenciálně nebezpečná. Podle francouzské Národní agentury pro zdraví a bezpečnost (ANSES) však potenciální nebezpečí hrozí pouze u jednoho z pěti používaných změkčovadel.

Uplynulo pět let od prvního francouzského testu dětských hraček, ve kterém se nenašel jediný výrobek, který by obsahoval ftaláty. UFC ovšem nechtěla usnout na vavřínech a spolupracovala proto s vládní agenturou ANSES na přípravě studie, jak je to se změkčovadly, jež jsou používána v současnosti.

Výsledky studie dorazily na začátku října letošního roku a jsou vcelku pozitivní. Čtyři z pěti změkčovadel jsou zcela bezpečné a vhodné i pro použití ve výrobcích pro nejmenší. Pátá látka ovšem může působit problémy. Jedná se o dioktyl isoftalát, známý i pod označením DOIP.

ANSES výrobcům doporučuje, aby přestali tuto látku používat, panuje totiž podezření z negativních účinků DOIP na hormonální soustavu. Pro potvrzení či vyvrácení těchto obav doporučuje ANSES, aby výrobci toto změkčovadlo podrobili více laboratorním studiím. Vládní agentura také doporučuje, aby byla zpřísněna směrnice, jež stanovuje podmínky testování výrobků pro děti mladší tří let. Přibýt by v ní mělo testování, zda se potenciálně škodlivé látky mohou uvolňovat i do slin batolete.

Francouzská spotřebitelská organizace se tématem škodlivin ve výrobcích pro děti zabývá pravidelně. Nedávno například kritizovala zákonodárce za to, že nijak neregulují výrobce školních potřeb, ti tak nemusí výrobek opatřovat symbolem o shodě CE. Ve výsledku tak mohou být fixy, zvýrazňovače či lepidla plná škodlivin a endokrinních disruptorů.
 

Související články