poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Přípravky s biotinem nezaručí zdravé nehty ani husté vlasy

18.10.2016

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se ve své nové studii zaměřila na doplňky stravy s biotinem. Prodejci je doporučují jako téměř zázračný prostředek posilující vlasy a nehty. CR se rozhodla tyto sliby uvést na pravou míru. 

Vitamín B7, známý též pod názvem biotin, je hlavní složkou mnoha suplementů, jejichž výrobci slibují zázračné účinky pro růst vlasů či proti lámání nehtů. Podle CR se skutečně jedná o látky, jež jsou nezbytné pro zdravé nehty a husté vlasy. Problém však spočívá v tom, že vyvážená strava jich sama o sobě obsahuje dostatečné množství. Lepší, než spoléhat na doplňky, je dopřávat si například květák, banány, ořechy či vaječné žloutky, jež jsou přírodními zdroji těchto látek.

CR se zaměřila i na některé konkrétní sliby výrobců těchto doplňků. Například tvrzení, že doplňky s biotinem snižují lámavost nehtů, není zcela pravdivé. Užívání biotinu pomůže jen těm uživatelům, kteří vysloveně trpí „syndromem lámavých nehtů“, jejich nehty jsou rýhované a extrémně křehké a lámavé. Pro běžného spotřebitele však žádnou změnu nepřinesou.

Další oblíbené tvrzení výrobců potravinových doplňků je, že tablety s biotinem pomáhají předcházet padání či řídnutí vlasů. Pro toto tvrzení však neexistuje opora v žádné vědecké studii. Založeno je na obvyklém omylu, kdy výrobce zaměňuje prevenci s léčbou. Pokud člověk nepřijímá dostatek biotinu, může se stát, že mu začnou padat vlasy. Biotin ve velkých dávkách však rozhodně růst vypadaných vlasů neuspíší.

Užívání přípravků s biotinem může přinést i zdravotní komplikace. CR zmiňuje, že nadměrné užívání biotinu může vybudit činnost štítné žlázy. Biotinem spuštěnou nadprodukci hormonů si pak není těžké splést například s Gravesovo-Basedowovou nemocí.

CR tak uvádí totéž, co kterákoliv jiná spotřebitelská organizace, která se zabývala doplňky stravy. Mnohem lepší je držet se vyvážené stravy, rozhodně pak není dobré užívat podobné přípravky ve velkém množství a čekat zázračné účinky.
 

Související články