poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Inkoust do tiskáren je dražší než luxusní parfémy

19.10.2016

Musí být inkoust do tiskáren vždy drahý? Po nedávné aféře náplní HP se nad tím zamýšlí španělská spotřebitelská organizace OCU. Zatímco inkoust v běžných tiskárnách bývá v přepočtu na měrnou jednotku dražší než luxusní parfémy, existují i tiskárny s levnějším provozem. Ty však většinou bývají mnohem dražší na pořízení.

OCU se u náplní do tiskáren rozhodla spočítat cenu za litr. Ani příznivci drahých koňaků či luxusních parfémů nezaplatí za jeden litr tolik jako vlastníci tiskáren. Zvláště drahá jsou malá balení. Smutné prvenství drží značky HP a Brother, u nichž vyjde litr inkoustu na více než tři tisíce euro. Nejlevněji při koupi běžných náplní vyjde značka Canon, u níž litr stojí 1890 euro v malých náplních a 1650 v těch objemnějších. Stále se však nejedná o žádnou láci, i tento inkoust je v přepočtu na měrnou jednotku dražší než proslulý parfém Chanel No. 5.

Do kontrastu s drahými náplněmi OCU staví řadu tiskáren Ecotank od výrobce Epson. Tyto tiskárny nepoužívají běžné náplně, ale plnitelné zásobníky, jež si spotřebitel sám doplňuje inkoustem. Litr takového inkoustu přitom vyjde jen na 130 euro. Nevýhodou u těchto tiskáren je ovšem vysoká pořizovací cena. Nejlevnější nový model řady Ecotank vyjde na 250 euro, zatímco ceny běžných tiskáren s náplněmi začínají od 40 euro. Na spotřebiteli tak zůstává úvaha, na čem spíše ušetří.

OCU se tak spotřebitelům nediví, že nakupují neoriginální náplně či sady pro jejich doplňování. Ceny za náplně do tiskáren považuje za neodpovídající a přemrštěné. Kromě již zmíněných parfémů je srovnává s lahví přívlastkového vína z vyhlášené vinice Vega Sicilia. I litr takového drahého moku přijde na „pouhých“ 200 euro.

Není se proto čemu divit, že mnozí spotřebitelé jsou rozhořčeni z nedávného upgrade firmwaru tiskáren značky HP. Tento upgrade znamená, že v přístrojích již není možné používat neoriginální náplně. Kromě spotřebitelů si na tento krok stěžuje i známá nezisková organizace Electronic Frontier Foundation, jejímž cílem je také chránit spotřebitele před následky drakonického vymáhání autorských práv.