poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nizozemské potraviny jsou stále přesolené

20.10.2016

Výsledky aktuálního nizozemského průzkumu mluví jasně. Za posledních deset let příjem soli ve stravě obyvatel neklesl. Podle spotřebitelské organizace Consumentenbond za to může bezzubý předpis, jenž se měl zasadit o snížení přidávané soli do hotových pokrmů.

Již letos na jaře Consumentenbond varoval, že hotové potraviny na místním trhu jsou stále příliš slané. Týkalo se to zvláště omáček a konzerv s výjimkou zeleninových. Nyní to potvrdil i výzkum nizozemské nadace Nierstichting sdružující pacienty s onemocněním ledvin a Sdružení pacientů trpících hypertenzí.

Consumentenbond se zamýšlí nad příčinami. Podle ní za to může dohoda, již uzavřeli producenti potravin s ministerstvem zdravotnictví. V ní se zavázali ke snížení přidávání nejen soli ale také cukru a tuku. Taková dohoda zní krásně, podle spotřebitelské organizace je však efektní, ale neefektivní.

První a nejdůležitější chybou je, že tuto smlouvu s ministerstvem neuzavřela všechna odvětví potravinářského průmyslu. To je vidět už ve výsledcích jarního šetření, kdy přidávání soli omezili například pekaři či sýraři, z hotových pokrmů v konzervě však neubyla. Přestože byl také stanoven poradní výbor sestavený z odborníků na výživu, výrobci berou jeho připomínky na lehkou váhu.

Nadměrný příjem soli přitom škodí krevnímu oběhu, zvyšuje tlak, může vést k poškození ledvin. Většinou však není způsoben přesolováním jídla na talíři, ale právě konzumací hotových, již přesolených potravin.
 

Související články