poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Světová zdravotnická organizace podporuje zdanění sladkých limonád

24.10.2016

Zavedení daně z cukru má dalšího významného příznivce. Je jím Světová zdravotnická organizace (WHO), která její zavedení podporuje v rámci boje proti obezitě. Dvacetiprocentní zdanění sladkých nápojů by podle ní mělo vést k proporčnímu snížení konzumace. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

WHO vydala obsáhlý report o obezitě a řešení jejích příčin. Jedním z navrhovaných řešení je i zavedení daně z cukru, jež by byla uvalena na sladké nápoje. Organizace ve své studii nejčastěji operuje s 20% daní, pokles konzumace po zavedení daně pak očekává přibližně stejný.

Nadměrná konzumace cukru vede k obezitě a vzniku diabetických obtíží. WHO proto podporuje jakýkoliv osvědčený způsob, jak snížit příjem cukru. V případě cílené daně navíc existuje precedens z Mexika, kde po zavedení obdobné daně klesla spotřeba limonád o 12 %. Pokles byl největší zejména mezi nejzranitelnějšími nízkopříjmovými skupinami obyvatelstva. Finanční prostředky získané z vybraných daní navíc mohou jednotlivé vlády použít pro další prevenci obezity či pro zkvalitnění zdravotnických služeb.

WHO také podporuje dotování cen čerstvého ovoce a zeleniny pro koncové spotřebitele. Zdravá strava by měla být dostupná pro každého.

Zavedení daně z cukru je zvažováno v mnoha zemích, debata se rozproudila zvláště po mexickém úspěchu. V Evropě však čelí takové návrhy spíše kritice pro svou bezzubost a špatnou vymahatelnost. Britští odborníci na výživu se pozastavují i nad statusem ovocných džusů, jež jsou mnohdy sladší než limonády, daň by se jich však netýkala. Podotýkají i to, že milovník sladkého si může místo limonády dopřát například bonbony či sladkou tyčinku, na tyto výrobky se ovšem daň taktéž nevztahuje.
 

Související články