poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Proč jsou rajčata ze supermarketu bez chuti?

25.10.2016

Mezinárodní studie, jíž zpracovali američtí a čínští vědci, vysvětluje, proč se rajčata ze supermarketu zdají být bez chuti oproti těm z vlastní zahrádky. Může za to podchlazení při skladování. To v rajských jablcích ničí enzymy, které se starají o chuť a aroma. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Společná studie vědců z Cornell University, University of Florida a čínské Zheijang University se zaměřila na vliv způsobu skladování rajčat na jejich senzorické hodnocení. Různé odrůdy čerstvých rajčat tak zkoušeli uskladnit v chladu na jeden až tři dny, následně je pak nechali odležet při pokojové teplotě.

Čím delší dobu bylo rajče skladováno v chladu, tím hůře bylo senzoricky hodnoceno. Délka následného odležení v tom již nehrála roli. Výzkumníci zjistili, že pokud jsou rajská jablka skladována při teplotě 12 stupňů Celsia či nižší, zastaví se proces, při němž přítomné enzymy umožňují syntézu volných těkavých organických látek, jež mají na starosti chuť a vůni rajčete.

Skladování rajčat, stejně jako jiného ovoce a zeleniny, ovšem není spiknutím proti spotřebiteli za účelem ochudit ho o chuťový prožitek. Plody, které jsou skladovány v chladu, mají oproti těm skladovaným při pokojové teplotě několikanásobně delší trvanlivost a také méně hnijí.

Podle výzkumníků ale nejvíce škodí chuti rajčat proces skladování samotnými producenty, tedy dlouhodobé podchlazení, jež zpomaluje zrání. Rajčata ze supermarketu tak sice budou chutnat lépe, pokud je spotřebitel nechá třeba v misce na kuchyňské lince, stále se však chuťově nebudou rovnat rajčatům z vlastního záhonu.

O tom, že i „čerstvé“ ovoce v biokvalitě někdy po utržení putuje na stůl spotřebitele až rok, píše ve svém starším článku americká spotřebitelská organizace Consumer Reports. U kvalitních a dobře ošetřovaných jablek však rozdíl mezi čerstvým a podchlazeným pozná jen znalec.
 

Související články