poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Z nizozemských potravin zmizí matoucí označení

1.11.2016

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond slaví další úspěch. Na její podnět tamní ministerstvo zdravotnictví ruší matoucí značku kvality na obalech potravin, takzvaný zelený a modrý „háček“. Tato značka, jíž si udělovali sami výrobci, se mohla vyskytovat i na obalech nezdravých potravin a nápojů, přičemž vzbuzovala dojem, že se vlastně jedná o zdravou volbu. 

Modrý a zelený „háček“ se na obalech nizozemských potravin vyskytovaly už od roku 2007. Zelený háček nesly přirozeně nízkokalorické potraviny s nízkým obsahem cukru a soli jako například ovesné vločky. Takové označení by samo o sobě nebylo nijak špatné. Spotřebitelé si ho však často pletli s modrým háčkem, který mohly nést i cukrovinky a limonády. Stačilo, aby obsahovaly méně cukru, soli či kalorií, než je v dané kategorii potravin běžné.

Proti „háčkům“ na potravinách vedla Consumentenbond dlouhodobou kampaň. Nelíbil se jí ani neprůhledný systém udělování. Jednalo se totiž o soukromou známku kvality, kterou vyvinula společnost Unilever. Kromě jejích výrobků ji tak mohly nést jen privátní značky některých supermarketů a výrobky značky Friesland a Weetabix.

Consumentenbond proto podala podnět ministerstvu zdravotnictví, aby použití „háčků“ zakázalo. Ministerstvo vyhodnotilo argumenty spotřebitelské organizace jako opodstatněné a vyhovělo jí. Výrobci mají nyní rok na to, aby logo z produktů odstranili.

Ministerstvo zdravotnictví nyní spustilo plán, jak podobná, leckdy nespolehlivá, označení nahradit. Vyvíjí proto aplikaci, jež by měla z čárového kódu zjistit výživové hodnoty výrobku a složení včetně veškerých obsažených alergenů. Aplikace by také měla potravinu zařadit do pomyslné „jídelní pyramidy“ se zdravými základními potravinami na základně a nezdravými pamlsky na špici.

„Háčky“ však musí zmizet pouze z nizozemských potravin. V jiných zemích mohou být stále používány, a to i v České republice.

Nizozemská organizace není jediná, která kritizovala nejasné a matoucí označování výživových hodnot na obalech potravin. Francouzské spotřebitelské organizaci UFC Que Choisir se v létě nelíbil vládní experiment, kdy byly do různých řetězců uvedeny potraviny s různým grafickým značením výživových hodnot, a to za účelem nalezení nejefektivnějšího systému značení. UFC ovšem uznává, že i takovýto experiment může spotřebiteli pomoci, pokud povede k nalezení efektivního a srozumitelného systému označování.
 

Související články