poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Na Amazonu koupíte padělané a nebezpečné nabíječky k iPhonům

2.11.2016

90 % nabíječek a kabelů k chytrým telefonům značky Apple, které prodává internetový gigant Amazon, jsou padělky nízké kvality. Společnost Apple to zjistila v rámci svého sporu s neautorizovaným výrobcem nabíječek Lightening, společností Mobile Star LLC. Společně s Amazonem nyní plánuje nápravu. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Společnost Apple se již delší dobu soudí se společností Mobile Star LLC, která výrábí neautorizované nabíječky a kabely Lightening. Její výrobky jsou na internetu všudypřítomné, jak uvádí Consumerist, prodávají se často na různých slevových serverech, jako je například Groupon.

Průzkum, jež si nechala společnost Apple vypracovat, ukazuje, že výrobky společnosti Mobile Star jsou rozšířené i na Amazonu. Konkrétně představují přibližně 90 % prodávaného „originálního“ příslušenství značky Apple. Podle zástupců společnosti Apple přitom může být toto příslušenství pro nabíjení nebezpečné, neprošlo totiž žádnými testy bezpečnosti. V některých případech může samo od sebe i vzplanout.

Kromě toho společnost Mobile Star používá při prodeji a propagaci svého zboží ochranné známky společnosti Apple. Jako ilustrační snímky používá oficiální fotografie skutečných kabelů Lightening a jiného příslušenství.

Na Amazonu přitom falešné a potenciálně nebezpečné kabely nenabízejí jen třetí strany, lze je zakoupit i od samotného Amazonu. Ten nyní přislíbil společnosti Apple pomoc v boji proti padělkům. Kombinace Amazonu jakožto důvěryhodného prodejce a použití originálních ilustračních fotografií je podle společnosti Apple zvláště zavádějící a pro kupující lákavá.

Žalovanou stranou ovšem zůstává pouze společnost Mobile Star. Amazon od ní kabely nakoupil v dobré víře, že se jedná o originální příslušenství. Apple společnost Mobile Star obviňuje ze zneužití ochranné známky a klamání spotřebitele a požaduje stažení falešného příslušenství z trhu.

U výrobků značky Apple se ovšem nefalšuje jen příslušenství, trh je plný i padělaných náhradních dílů. Ukázal to nedávný test belgické spotřebitelské organizace Test-Achats, který se soustředil na repasované iPhony 6. Ty byly plné neoriginálních a mnohdy nekvalitních součástek. Podle belgické organizace za to částečně může sama společnost Apple, která na trh neuvolnila dostatek náhradních součástek.
 

Související články