poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UFC nedůvěřuje „čokoládě na dobrou noc“ s melatoninem

3.11.2016

Farmaceutická společnost EA Pharma uvedla na francouzský trh kuriózní doplněk stravy. Jedná se o čokoládu Granions Somdor – Douce Nuit s melatoninem pro lepší usínání. Spotřebitelská organizace UFC Que Choisir tento výrobek kritizuje jako nevhodný a reklamní kampaň jako slibující nemožné.

Hormon melatonin bývá za soumraku vylučován šišinkou mozkovou a v těle má na starosti regulaci bdělosti a spánku. Je také látkou, jež se běžně používá pro léčbu lehčích poruch spánku, ve volně prodejných léčivech a potravinových doplňcích ho však smí být obsaženo pouze množství do 2 mg. „Čokoláda na dobrou noc“ Granions Somdor podle výrobce obsahuje navíc hořčík a tryptofan, další dvě látky, které by měly napomáhat lepšímu usínání.

UFC je přesto k výrobku skeptická. Jí ani osloveným odborníkům se nelíbí kombinace léku na spaní se sladkým pamlskem. Upozorňuje, že i když je čokoláda, a to i ta naprosto obyčejná, oblíbenou sladkostí před usnutím, stále obsahuje theobromin a kofein, dva alkaloidy, jež tělo spíše nabudí.

Jelikož čokoláda skutečně obsahuje melatonin v množství povoleném pro volný prodej, smí podle předpisů Evropské agentury pro bezpečnost potravin nést označení „pomáhá při usnutí“. Výrobce se také odvolává na tvrzení psychiatra a autora bestselleru o tom, jak vyřešit chronické obtíže se spánkem a usínáním bez léků na předpis, profesora Patricka Lemoina. Ten tvrdí, že léčba melatoninem pomohla v průměru 6 z 10 pacientů trpících nespavostí či potížemi s usínáním.

UFC ovšem upozorňuje, že ani Lemoinovi, který je velkým zastáncem léčby nespavosti melatoninem, se nelíbí jeho užívání v kombinaci s výše zmíněnými alkaloidy. Lemoine účinky takového koktejlu látek přirovnává k amfetaminům.

Čokoláda s melatoninem není zdaleka jediným kuriózním výrobkem, jímž se v nedávné době zabývaly evropské spotřebitelské organizace. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest si posvítila na luxusní zubní pastu s obsahem zlatého prachu. Výrobce se v tomto případě ani nesnažil podložit pozitivní účinky zlatého prachu na kvalitu chrupu žádnou vědeckou studií, minimální množství zlata v pastě pak rozhodně neospravedlňovalo cenu za jedno balení, která činila rovných 100 euro.
 

Související články