poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve Slovinsku se chystá regulace transmastných kyselin v potravinách

7.11.2016

Slovinská spotřebitelská organizace Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) chválí rozhodnutí tamního ministerstva zdravotnictví omezit množství škodlivých transmastných kyselin (TMK) v potravinách.

ZPS volá po regulaci transmastných kyselin již více než deset let. Poukazuje přitom na příklad Dánska, které se rozhodlo množství TMK v potravinách omezit již v roce 2003. Výsledek byl tehdy veskrze pozitivní, potraviny skokově nezdražily a navíc se zlepšily i po senzorické stránce.

Slovinská organizace proto vítá rozhodnutí tamního ministerstva zdravotnictví, které se rozhodlo následovat dánského příkladu. I když zatím jde o fázi jednání o návrzích a přesné znění legislativních předpisů není známo, podle ZPS se jedná o krok správným směrem.

Podle statistik, které ZPS cituje, přináší omezení škodlivých TMK v potravinách jasné výsledky. Počet úmrtí na kardiovaskulární choroby v Dánsku klesl o 14 na 100 000 obyvatel. Dánsko však není jedinou zemí, která obsah TMK v potravinách reguluje. Obdobná omezení platí například v Rakousku, Maďarsku, Norsku či na Islandě, k částečné regulaci přistoupily i USA či Kanada.

Boj proti TMK podporují vládní i nevládní agentury. Například americký regulátor vyřadil „transky“ ze seznamu látek, jež považuje za bezpečné pro použití v potravinářském průmyslu. Světová zdravotnická organizace zase varuje spotřebitele před nadměrnou konzumací potravin s TMK. Množství zkonzumovaných TMK by u dospělého člověka za den nemělo přesáhnout 2,2 gramu.

Vysoce škodlivé transmastné kyseliny vzniklé při průmyslovém zpracování rostlinných tuků se nejčastěji vyskytují v cukrovinkách, pečivu a hotových pokrmech, někdy i v margarínech. Potravině propůjčují delší trvanlivost, jejich konzumace v nadměrném množství však škodí kardiovaskulárnímu systému. TMK také napomáhají vzniku „zlého“ LDL cholesterolu.
 

Související články