poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Karcinogenů v plenkách se bát nemusíte

9.11.2016

Na internetu se v poslední době množí poplašné zprávy o dětských plenkových kalhotkách značky Pampers, které jsou údajně plné karcinogenních minerálních olejů. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se proto rozhodla podívat, jak je to ve skutečnosti.

Zpráva o karcinogennosti jednorázových plenek se virálně šíří nejen italskojazyčnou částí internetu. Altroconsumo se proto rozhodla udělat test celého segmentu plenkových kalhotek. V něm se zaměřila právě na přítomnost minerálních olejů.

Výsledky testu opět potvrdily zkušenost, že většina podobných hoaxů vzniká ze silně přibarvené skutečnosti. Minerální oleje se skutečně v plenkových kalhotkách našly, a to nejen v pamperskách. Polovina testovaných dětských plenkových kalhot obsahovala polycyklické aromatické uhlovodíky (PAH) chrysen či benzoantracen. V plenkách se však nacházely v množství hluboko pod přípustným limitem, které by nemělo představovat jakoukoliv hrozbu.

Ono stopové množství PAH se najde například v gumě na nohavičkách plenek či v zapínání, nehrozí tedy, že by se dostalo do styku s intimními partiemi dítěte. Altroconsumo uvádí, že podle laboratorních výsledků je stopová přítomnost PAH v plenkách způsobena nečistotami v použitém plastu, žádný z výrobců je nepoužívá úmyslně. Maminky a tatínkové se tak nemají čeho bát, tvůrci řetězových dopisů opět vyvolali zbytečnou paniku.

Podobné spotřebitelské mýty si Altroconsumo bere na paškál velmi často. V minulosti vyvracela například blahodárné účinky jantarových korálků pro prořezávání dětských zoubků. Jindy italská spotřebitelská organizace uváděla na pravou míru zprávy o rakovinotvornosti výrobků z červených mas.
 

Související články