poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kondicionér od stylisty slavných způsoboval vypadávání vlasů

11.11.2016

Společnost WEN, která vyrábí vlasovou kosmetiku, musí odškodnit nespokojené zákazníky. Její kondicionéry z řady vyvíjené stylistou celebrit Chazem Deanem totiž způsobovaly podráždění pokožky a v některých případech i vypadávání vlasů. Společnost musí podle spotřebitelského serveru Consumerist na odškodném zaplatit 25 milionů dolarů.

Aféra se týká kondicionérů z řady Cleansing Conditioners by Chaz Dean. Americká vládní agentura Federal Drug Administration (FDA) na tyto přípravky nasbírala okolo 150 stížností. Údajně antialergenní kondicionéry totiž způsobovaly zarudnutí pokožky, několika zákazníkům po jejich použití navíc začaly vypadávat vlasy.

Ačkoli se nepodařilo identifikovat, která z použitých přísad spouští ony nežádoucí účinky, souvislost mezi vyrážkami a poškozením vlasů a používáním kondicionérů WEN je podle FDA dostatečně prokázaná. Společnost WEN tak musí nyní odškodnit 25 dolary každého, kdo si zakoupil balení nebezpečného kondicionéru. Zákazníci, u nichž se projevily výše uvedené závažné obtíže, pak mají nárok na odškodné až do výše 200 tisíc dolarů. Celkově musí společnost na odškodné za způsobené újmy uvolnit 25 milionů dolarů.

Chaz Dean i společnost WEN odpovědnost za potíže odmítají, verdikt FDA však přijali. Vyplacení odškodného společnost uznává jako rychlejší a levnější variantu oproti zdlouhavému soudnímu řešení.

Ani jméno celebrity na obale či její tvář v reklamě nezaručí kvalitu výrobku či nabízené služby. Výrobci potravinových doplňků pro snadné hubnutí rádi používají v reklamě doporučení od celebrity, někdy si ho vymýšlejí, někdy za něj zaplatí . V USA pak v některých případech starší herci a moderátoři za zenitem své kariéry propagují nepříliš důvěryhodné penzijní fondy či „obrácené hypotéky“. Francouzská spotřebitelská organizace UFC zase před loňskými Vánocemi kritizovala populární moderátorku Valerii Demidotovou za to, že svou tvář propůjčila reklamě na údajně revoluční topení Quartz Ecopower , které však bylo ve skutečnosti pouhým předraženým a nepříliš výkonným přímotopem.
 

Související články