poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Čínský výrobce stahuje z trhu nebezpečné odvlhčovače vzduchu

14.11.2016

Čínská společnost Midea stahuje z trhu velké množství odvlhčovačů vzduchu, u nichž hrozilo přehřívání a následné vzplanutí. Společnost vyráběla přístroje pro velké množství značek, zvláště pak pro privátní brandy amerických obchodních řetězců. Některé z nich se ovšem prodávají i v České republice.

Levné odvlhčovače od společnosti Midea se některým Američanům příliš nevyplatily. Hlášeno je 38 incidentů, kdy se přístroj přehrál a začal z něj stoupat kouř, v některých případech dokonce vzplanul. Celkově tyto odvlhčovače způsobily škodu za necelých pět milionů dolarů.

Seznam značek, pro něž Midea přístroje vyráběla, je velmi dlouhý, najdete ho na webové stránce spotřebitelského serveru Consumerist. Některé z nich jsou známé i na českém trhu jako Daewoo, GE, Sunbeam či Honeywell.

Stažení nebezpečných odvlhčovačů se týká všech přístrojů výrobce Midea nad dvanáct litrů objemu, jež byly vyrobeny mezi lednem 2003 a prosincem 2013. Američtí zákazníci by měli mít nárok na vrácení peněz či výměnu za odpovídající bezvadný přístroj. Pro zjištění, zda se jedná o nebezpečný přístroj, nabízí výrobce jednoduchý systém ověření podle sériového čísla. O odškodnění pro evropské zákazníky ovšem Consumerist nepíše.

Nejznámější aféra z poslední doby s hořlavými a vybuchujícími přístroji se týkala telefonu Samsung Galaxy Note 7. Přístroj, jež měl být novou vlajkovou lodí Samsungu, se na trhu příliš dlouho neohřál. Mohlo za to použití nevhodných baterií typu Li-Ion, které mohly samovolně vybuchovat. Samsung tak po pouhých dvou měsících svolal přístroje z trhu a ukončil jejich výrobu.
 

Související články