poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Ve Francii vzniká platforma proti plánovanému zastarávání

14.11.2016

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir společně s šesti dalšími neziskovými organizacemi založila platformu, jejímž cílem je boj proti plánovanému zastarávání techniky. Cílem platformy Opé17 je přinutit výrobce, aby prodloužili životnost rychle zastarávajících přístrojů, zvláště pak výpočetní techniky.

Je mnoho způsobů, jakými nechávají výrobci své produkty zastarávat. Jedním z nich je například nekompatibilita nového příslušenství či aplikací se starším přístrojem. UFC k tomu uvádí i příklad, jak by to vypadat nemělo. Je jím nový iPhone a jeho bezdrátová sluchátka a absence jackového konektoru. U výpočetní techniky zastarávání často nahrávají i aktualizace, které sice nový přístroj optimalizují, starší však spíše zpomalí. Pro starší výrobky je také často obtížně sehnat náhradní díly.

Neustálý příval nových výrobků také znamená tlak na spotřebitele, jelikož nový model často znamená i nový vzhled. Přístroje, jež představují symbol společenského statutu, tudíž zastarávají i esteticky.

Současný trend neustálého zastarávání funkčních přístrojů však znamená velkou ekologickou zátěž a plýtvání zdroji. Na smetišti kvůli němu často končí funkční technika, která by s delším cyklem podpory klidně mohla sloužit ještě několik let.

Platforma Opé17 si klade za cíl v příštím roce vyvolat celospolečenskou debatu o plánovaném zastarávání, jeho ekonomických a ekologických dopadech. Apeluje též na politiky, aby se tohoto tématu chopili a nespoléhali jen na evropskou legislativu.

Boj proti zastarávání navíc UFC považuje za prospěšný nejen pro životní prostředí ale i pro spotřebitele. Pokud by se prodloužila plánovaná životnost a s ní i cyklus podpory, spotřebitelé by výrazně ušetřili.
 

Související články