poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Další hoax vyvrácen, bisfenol A se z PET lahví neuvolňuje

15.11.2016

Internetem koluje velké množství hoaxů o fiktivních nebezpečích, která prý číhají na každém kroku. Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo se proto podívala na jeden z nejrozšířenějších. Týká se PET lahví, které by podle šiřitelů virálních varování měly spotřebitele při opakovaném použití otrávit koktejlem nežádoucích chemikálií.

Ve zprávě, která se šíří po internetu, je možné se dočíst varování před PET lahvemi, zvláště pak jejich opětovným používáním. Neznámý autor varuje před koktejlem chemických látek, které by se z nich měly uvolňovat, včetně obávaného bisfenolu A. Některé české verze také varují před „antimony těžkých kovů“, ať už tím překladatel myslel cokoliv.

Altroconsumo ovšem hoax vyvrací. Bisfenol A se v PET lahvích nevyskytuje ani ve stopovém množství. Testy italské organizace také prokázaly, že z plastu se do nápojů žádné škodlivé látky neuvolňují, a to ani při opakovaném použití.

PET lahve, v nichž se prodávají minerálky či limonády, jsou ovšem určené primárně na jedno použití. Nikoliv však z toho důvodu, že by z nich do tekutiny pronikaly škodliviny. Problém je v tom, že takové lahve se špatně čistí, tudíž se v nich mohou množit bakterie. Pro opakované použití proto Italové doporučují spíše skleněné lahve.

Italská organizace se vyvracení spotřebitelských mýtů věnuje dlouhodobě. V minulosti vyvracela například zázračné účinky jantarových korálků na prořezávání dětských zoubků, zaměřila se i na mýty o rakovinotvornosti červeného masa či o bakteriích v kapslových kávovarech.
 

Související články