poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Kurkuma jeví potenciál pro využití v medicíně, ostatní superpotraviny jsou spíše pochoutkami

16.11.2016

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se podívala na další potraviny se zázračnou pověstí. Tentokrát to konkrétně byla kurkuma, kokosový olej, jablečný ocet a vývar z kostí. Ačkoli skvělá pověst přírodního léku na všechno možné předchází všechny tyto čtyři potraviny, jistý potenciál má podle CR jen ta první.

Koření kurkuma, které je například hlavní složkou kari, má pověst zabijáka rakovinných buněk, pomáhat by měla i proti zánětům kloubů. CR uvádí, že některé studie potvrzují, že kurkumin, který je v koření obsažen, skutečně zabíjí rakovinné buňky, ovšem zatím pouze v laboratorních podmínkách. Podobných substancí, které se osvědčily v Petriho miskách, ale při skutečné léčbě nikdy nezabraly, již bylo v minulosti objeveno mnoho. Průkazněji podle CR vypadají studie, které ukazují, že kurkumin pomáhá při artróze podobně jako volně prodejné léky typu ibuprofenu. Spotřebitelé, kteří užívají léky na ředění krve, by se ovšem konzumaci kurkumy měli vyhnout, zvyšuje totiž riziko krvácení.

Kokosový olej je v současnosti pravděpodobně tukem s nejlepší pověstí. Jeho příznivci mu přisuzují takřka zázračné účinky při prevenci Alzheimerovy choroby, při hubnutí i to, že by údajně neměl zvyšovat hladinu cholesterolu. To však CR uvádí na pravou míru. I když existují indicie o tom, že kokosový olej, který se skládá takřka jen ze škodlivých nasycených mastných kyselin, by nemusel být tak škodlivý jako tuky s obdobnou skladbou, ale živočišným původem, ostatní účinky jsou jen zbožným přáním. Význam pro prevenci či léčbu Alzeheimerovy nemoci nebyl nikdy prokázán, při dietě je pak vysoce kalorický kokosový olej zcela nevhodný.

Čirý vývar z kostí zase podle některých nadšenců do zdravé výživy účinkuje protizánětlivě, propůjčuje kůži mladistvý vzhled a navíc pomáhá nabudit při vyčerpání. Zde však CR říká ne. Silným vývarem při nachlazení sice spotřebitel nic nezkazí, pozitivní účinky však nebyly nikdy prokázány. Navíc varuje, že do kuřecího vývaru se může z kostí uvolňovat stopové množství olova.

Jablečný ocet někteří doporučují proti pálení žáhy a žaludečním obtížím, jako přírodní antibiotikum, a látku, jež snižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Podle CR se ovšem ve skutečnosti jedná pouze o chutnou zálivku do salátu, nikoli superpotravinu. Neexistuje žádná studie, která by potvrzovala jakékoliv jeho léčebné účinky. Americká spotřebitelská organizace také varuje před nadměrnou konzumací octa, známé jsou případy, kdy si jím příznivci zdravé stravy poleptali hrtanovou záklopku.

Superpotraviny jsou dlouhodobě vděčným tématem. K tomu, že se většinou nejedná o zázračné všeléky, ale spíše chutné a poměrně drahé exotické potraviny došla například španělská spotřebitelská organizace OCU, která se zabývala údajnými blahodárnými účinky avokáda či německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest, která si vzala na paškál plody kustovnice, známé také jako goji.
 

Související články