poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nissan ukončil produkci nebezpečného modelu Tsuru

18.11.2016

Celosvětová spotřebitelská organizace Consumers International (CI) si připisuje další úspěch. Automobilka Nissan v návaznosti na její kampaň ukončuje produkci nebezpečného vozu Tsuru. Tento model, který se prodává zejména na latinskoamerickém trhu, nezískal v crashtestech Latin NCAP ani jednu hvězdičku. Za posledních pět let v něm jen v Mexiku zemřelo více než čtyři tisíce motoristů.

Nissan Tsuru byl latinskoamerickou obdobou modelu Sentra, konkrétně jeho čtvrté generace, jež se v Evropě a USA prodávala do poloviny devadesátých let. Jednalo se o velmi populární levný vůz, velice často ho používali i řidiči taxislužby. Bohužel nízká pořizovací cena se neblaze promítla do kvality zpracování vozu a bezpečnostních prvků. Nejenže ve voze chyběly airbagy, ale při výrobě byly použity nekvalitní kovy a plasty. Video z crashtestů Latin NCAP ukazuje, jak se při čelním nárazu roztříští prakticky celá přední část vozu.

Podle statistiky, kterou CI cituje, každoročně v Nissanu Tsuru umírá okolo sedmi set mexických motoristů. Takové statistiky jsou samy o sobě děsivé, jedná se však jen o zlomek smrtelných nehod ve třetím světě. Zastaralý vůz, který by v Evropě, Austrálii či USA vůbec nesměl na silnice, by přitom stačilo vylepšit o úpravy v hodnotě zhruba 200 dolarů. Přibližně polovina by připadla na airbagy a stabilizér, druhá pak na vyztužení karoserie.

Nissan se však rozhodl pro radikální řez a ukončil produkci problémového modelu. Tsuru se tak přestává vyrábět, z trhu zmizí i neprodané nové vozy. CI toto rozhodnutí chválí, odmítá však usínat na vavřínech. Nissan Tsuru byl pouze jedním z 22 modelů, jež v testech NCAP nezískaly ani jednu hvězdičku. Zbývající vozy tak stále zůstávají na trhu, zejména v zemích třetího světa.

Výsledky crashtestů organizace Euro NCAP pravidelně přináší i dTest. Zde jsme se zatím s automobilem bez hvězdičky nesetkali, neznamená to však, že všechna vozidla na evropském trhu jsou bezpečná.
 

Související články