poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jaké riziko představuje bisfenol A v nádobách do mikrovlnky

21.11.2016

Poté, co test italské veřejnoprávní televizní stanice RAI prokázal přítomnost bisfenolu A v některých nádobách do mikrovlnky, se v Itálii rozeběhla debata o jeho škodlivosti. Do ní se přidala i italská spotřebitelská organizace Altroconsumo, která uvádí na pravou míru některé katastrofické scénáře, jež médii proběhly.

Bisfenol A (BPA) patří mezi látky, jež mohou u člověka, který je dlouhodobě vystaven jejich působení, zvýšit riziko vzniku karcinomu, a v EU je jeho použití přísně regulováno. Může se také uvolňovat do jídla, pokud je skladováno v nádobě, která BPA obsahuje.

Italské spotřebitele i odbornou veřejnost proto nepříjemně překvapilo zjištění televizního pořadu Report na veřejnoprávní stanici RAI. Test, jež si reportéři nechali zpracovat, totiž prokázal přítomnost BPA v některých nádobách na potraviny pro použití v mikrovlnné troubě. Mnozí si také kladou otázku, kde jinde je ještě možné se s BPA setkat.

Altroconsumo ovšem mírní autory nejčernějších scénářů. Uvádí, že bisfenol A není zdaleka tak rozšířený, jak si mnozí myslí. Nedávno vyvracela oblíbený hoax o jeho přítomnosti v PET lahvích, dnes dodává, že se spotřebitelé této látky nemusí bát ani v jiných výrobcích z měkkého plastu. Nejčastěji se vyskytuje v termálním papíře, na němž bývají vytisknuté účtenky, a v kosmetice.

Potraviny přijdou do styku s BPA, pokud jsou skladovány v pevných průhledných nádobách. Těmi jsou třeba velké lahve do kancelářských pítek na vodu či již zmíněné nádoby do mikrovlnky. Zde je však nutno uvést, že mnozí výrobci kuchyňského nádobí od používání BPA sami dobrovolně upustili.

To, že nádoba obsahuje BPA, ještě není důvod k obavám. V celé EU platí poměrně striktní limity pro jeho užití v nádobách na potraviny a výskyt v kojeneckých lahvích je zcela zakázán. Nádoby určené pro běžné užití pak bisfenol A v minimálním množství sice obsahovat smějí, nádoba musí ovšem být ošetřena tak, aby se škodlivá látka neuvolňovala do potravin. Pak je vše v pořádku jak podle Evropské agentury pro zdraví (EFSA), tak podle Altroconsumo.

Altroconumo tak shledává obavy mnohých jako sice oprávněné, ale přehnané. Pokud výrobci dodržují předpisy EFSA, spotřebitelům by žádné riziko hrozit nemělo.
 

Související články