poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google varuje před stránkami, na nichž se opakovaně vyskytují viry

21.11.2016

Google přitvrzuje v boji s provozovateli zavirovaných webových stránek. Stránky, na nichž se opakovaně objevují viry všeho druhu, budou zařazeny na seznam nebezpečných webových stránek a přibyde na nich varování, kterého se provozovatel nezbaví jen pouhým odstraněním nebezpečného obsahu.

Již před rokem změnil vyhledávač Google podmínky pro bezpečné surfování po internetu. Pokud chce uživatel zavítat na webovou stránku, jež by mohla nakazit jeho zařízení libovolným virem, místo jejího obsahu se v prohlížečích Chrome, Firefox a Safari zobrazí stránka s varováním vysázeným velkým fontem na červeném pozadí. Podobné varování se nezobrazuje jen u zavirovaných stránek, ale i u těch, jež mění nastavení prohlížeče, například změnou domovské stránky.

Tento způsob varování měl ale jednu vadu. Provozovateli zavirovaného obsahu stačilo nakrátko odstranit škodlivý kód a kontaktovat Google, varování se pak přestalo zobrazovat. Na začátku listopadu letošního roku však Google uzavřel i tuto skulinu v zabezpečení. Pokud se na stránce opakovaně objeví škodlivý obsah, který může nakazit uživatelův počítač či zasahovat do jeho nastavení, před stránkou se začne zobrazovat varování i ve chvíli, kdy zrovna nakažena není. Tohoto varování se provozovatel sám zbavit nemůže, v případě opakovaného prohřešku se bude zobrazovat po dobu 30 dní od zavirování.

Jedná se o další z řady významných novinek, které Google v posledních měsících zavedl. Letos v září například snížil page-rank stránek s příliš rušivou reklamou. Nedávnou novinkou je také funkce nakupování za pomocí vyhledávání obrázků.
 

Související články