poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Francouzská banka nabízí karty s bezpečnostním displejem

24.11.2016

Francouzská banka Société Généralé (SG) zavádí zajímavou novinku. Platební kartu, na níž je zadní trojmístný CVV kód nahrazen malým digitálním displejem, který generuje nový kód každých několik hodin. Francouzské spotřebitelské organizaci UFC Que Choisir se ovšem nelíbí, že je karta zpoplatněná a že tímto banka přenáší svou zodpovědnost na klienta.

CVV kód bývá vyžadován například při transakcích přes internet. Jedná se o prvek zabezpečení, který je na kartě zaznamenán pouze fyzicky, při zkopírování karty čtečkou tento údaj nepoctivec nezíská. Přesto i tento prvek zabezpečení podle představitelů banky SG zastarává.

Banka proto představila novinku, která podle ní představuje směr, jakým se bude zabezpečení platebních karet ubírat. Bezdotyková karta s názvem Code Motion kód CVV postrádá, místo něj je vybavena malou digitální obrazovkou. Na ní se v několikahodinovém intervalu generují nové kódy, každý s platností do vygenerování nového. Takový bezpečnostní prvek by měl zneužití karty ještě více znesnadnit.

Spotřebitelská organizace UFC považuje novou platební kartu za krok zajímavým směrem. Spotřebitel by se však podle ní neměl nechat opít rohlíkem inovace. Použití takového bezpečnostního prvku podle ní znamená, že břemeno rizika se čím dál více přenáší od banky ke klientovi. Zároveň se také sníží uživatelské pohodlí.

Banka navíc podle UFC na spotřebitele nepřenáší jen zodpovědnost, ale také náklady spojené s provozem takové novinky. Pokud se spotřebitel rozhodne pro pořízení karty Code Motion, bude za její používání platit 10 euro ročně. Nejedná se sice o závratnou částku, některé elektronické peněženky ovšem podle UFC nabízejí takřka totožnou funkci zdarma.

U bezdotykových karet řeší mnozí spotřebitelé jejich bezpečnost a rovněž, zda není možné je okopírovat na dálku. Největší riziko bezdotykových karet leží v poměrně benevolentním limitu na platby bez zadání PIN, kterého může případný zloděj snadno zneužít. Některé banky totiž PIN nevyžadují ani při opakované platbě těsně pod limitem. K tomu, aby však zloděj dokázal kartu zkopírovat, by se k ní potřeboval na delší dobu přiblížit na vzdálenost jednoho metru. Z tohoto hlediska není zneužití příliš pravděpodobné.

Související články