poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Google a Facebook vyráží do boje proti dezinformačním webům

29.11.2016

Googlu a Facebooku došla trpělivost s dezinformačními webovými stránkami. Plánují je proto odříznout od zisků z reklamy, Google také sníží jejich umístění ve výsledcích vyhledávání. Informuje o tom spotřebitelský server Consumerist.

Internet je sice výborným zdrojem informací, bohužel je ale také plný dezinformačních portálů. Některé z nich nepravdivé zprávy zveřejňují v rámci honu za sdílením, kliky a „lajky“, jiné pak sledují či se snaží nastolit politickou agendu.

Google již v minulosti snižoval umístění ve výsledcích vyhledávání stránkám různých šarlatánů a při vyhledávání nemocí a jejich příznaků umístil na první stránku výsledků přednostně odkazy na wikipedii a stránky lékařů.

Nyní plánuje nedůvěryhodné stránky šířící podezřelý obsah odstřihnout od zisků z reklam. Na stránkách s nepřehlednou vlastnickou strukturou, které šíří hoaxy a manipulace, se tak nebudou zobrazovat reklamy ze systému AdSense, který Google provozuje.

K podobnému kroku se odhodlal i Facebook. Ten se dlouhodobě snaží bojovat proti bezmyšlenkovitému click-baitu, tedy obsahu k rychlému kliknutí a sdílení. Nově zasáhne i proti falešným zpravodajským webovým stránkám. Stejně jako v případě Google jejich provozovatelé přijdou o zisk z reklamy. Facebook ovšem na rozdíl od Google neuvažuje o tom, že by snížil viditelnost takových příspěvků.

Google již nedávno zpřísnil pravidla pro stránky na předních místech vyhledávání. Nesmí obsahovat takzvanou vsunutou reklamu, tedy „přistávací stránky“ s reklamou přes celou obrazovku či její většinu, které se načtou před tím, než je uživatel přesměrován k samotnému obsahu. Provozovatelé největšího vyhledavače také zpřísnili postup proti nakaženým stránkám. U těch, na nichž se viry vyskytly opakovaně, nebude pro zrušení varování stačit virus odstranit. Nově se bude velké červené upozornění před nebezpečným obsahem zobrazovat po dobu 30 dnů od ohlášení nákazy.
 

Související články