poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Quinoe nálepka superpotraviny spíše škodí

1.12.2016

Jednou z nejoblíbenějších takzvaných superpotravin poslední doby je jihoamerická pseudoobilovina quinoa. Španělská spotřebitelská organizace OCU se proto podívala, jak je na tom quinoa s obsahem živin. Jedná se podle ní o zdraví velmi prospěšnou potravinu, jíž může nálepka superpotraviny spíše uškodit.

Merlík chilský neboli quinoa je přirozeně bezlepkovou plodinou a obsahuje více vlákniny než běžné obiloviny. Proto je vhodnou potravinou pro celiaky. Množství bílkovin je sice nižší než u luštěnin, stále však obsahuje všechny potřebné esenciální aminokyseliny. Je také zdrojem vitamínů B a E, hořčíku a zinku.

Podle OCU by bylo škoda minout quinou jen kvůli skepticismu vůči superpotravinám. Na druhou stranu pak tato nálepka může dát jiným spotřebitelům nerealistická očekávání o zázračných účincích quinoy.

OCU také uvádí, že ačkoli je quinoa sama o sobě poměrně chutná, před použitím by se měla pečlivě propláchnout, aby se zbavila saponinu. Saponin je nepříjemně hořká pryskyřičná látka, která se vyskytuje na povrchu semen merlíku - quinoy.

Ačkoli je pak quinoa potravinou, která je sama o sobě prospěšná a zdravá, neznamená to, že její pěstování by bylo zcela ekologické a bez sociálního rozměru. Stoupající poptávka a následné intenzivní pěstování vyčerpává půdu. Quinoa také dříve bývala stravou chudých Bolivijců, dnes se z ní stala spíše vývozní plodina pro evropskou a americkou vyšší střední třídu.
 

Související články