poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Nebezpečná magnetická stavebnice se může opět prodávat

2.12.2016

Na pulty americký obchodů se vrací jeden z problémových vánočních hitů předchozích let, magnetické kuličky známé jako Buckyballs či Zen Magnets. Tato stavebnice může být kvůli obsahu malých a velmi silných magnetů pro malé děti smrtelně nebezpečná. Soud ovšem rozhodl, že předchozí zákaz prodeje výrobku byl nedostatečně odůvodněný.

Magnetická stavebnice Buckyballs a její další varianty se na trhu objevily již v roce 2009 před Vánoci. Brzy si získala pověst velmi problémového výrobku, a to zvláště proto, že silně magnetické kuličky představovaly velké riziko třeba při vdechnutí. Americká vládní agentura Consumer Product Safety Commission (CPSC) takřka obratem zakázala prodej magnetických kuliček dětem mladším 14 let, i takové omezení se mnohým zdálo příliš mírné.

Někteří výrobci jako například společnost Zen Magnets se situaci přizpůsobili a marketing zacílili na dospělé. CPSC se však stále zdál prodej magnetů rizikový. Argumentovala tím, že i když jsou kuličky prodávány dospělým a teenagerům, děti se k nim stále mohou velmi snadno dostat. V roce 2014 proto zpřísnila předpisy pro veškeré používané magnety. Tato změna znamenala, že z amerického trhu musely zmizet i stavebnice pro dospělé.

Společnost Zen Magnets se ovšem proti rozhodnutí CPSC odvolala a coloradský soud jí dal za pravdu. Změna předpisů byla podle soudu nedostatečně odůvodněná. CPSC totiž při změně předpisů zanedbala povinnou analýzu. Nedoložila míru rizika, které prodejem zakázaného produktu vzniká, kterých produktů se má zákaz konkrétně týkat, nezohlednila ani poptávku po nově zakázané stavebnici a účinek zákazu na tržní prostředí.

Soud sice uznává, že magnetická stavebnice může znamenat vážné riziko pro nejmenší vzhledem k tomu, že silné magnety mohou při spolknutí či vdechnutí snadno poškodit vnitřní orgány malého dítěte. CPSC se však podle soudu při odůvodňování zákazu malých a silných magnetů odvolávala na případy, jež zavinily jiné stavebnice než produkty společnosti Zen Magnets ještě z doby před regulací z roku 2009.

Rozhodnutí soudu tak ruší předpis z roku 2014. Prodávané magnetické hračky a stavebnice ovšem stále musí splňovat požadavky starších předpisů. Magnetická stavebnice Zen Magnets tak stále může být prodávána pouze osobám starším 14 let. CPSC ovšem takové rozhodnutí nepovažuje za šťastné a spolu s asociací amerických pediatrů varuje rodiče, aby podobné stavebnice nekupovali.
 

Související články