poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Hackeři vyřadili z provozu platební systém sanfranciské hromadné dopravy

7.12.2016

Poslední listopadový víkend jezdili cestující v hromadně dopravě v San Franciscu zdarma. Nejednalo se o gesto dobré vůle, hackeři napadli platební systém a znemožnili nákup jízdenek či ověřování průkazek hromadné dopravy. Radní se proto rozhodli umožnit cestujícím na krátkou dobu cestování zdarma. Informuje o tom americký spotřebitelský portál Consumerist.

Systém plateb pro hromadnou dopravu byl napaden za pomoci takzvaného ransomwaru. Takový program zašifruje data a znemožní vlastníkovi přístup. Za jejich odšifrování pak hackeři vyžadují platbu, její odeslání však nebývá zárukou nápravy. Za odšifrování platebního systému pro sanfranciskou dopravu žádal hacker 100 bitcoinů, tedy okolo 73 tisíc dolarů.

Platební brány přestaly fungovat v pátek odpoledne, mimo provoz pak byly i celou sobotu. Autobusy i tramvaje ovšem vyjely na své běžné trasy. Cestující si navíc tentokrát ani nemuseli kupovat jízdenky. Vzhledem k napadení systému vyhodnotili radní, že nejlepším řešením je nechat pasažéry dočasně jezdit zdarma.

Podle serveru Consumerist je pikantním detailem, že útok na platební systém hromadné dopravy v San Franciscu nebyl cílený. Hacker použil automatizovaný program, takzvaného bota, který vyhledával nejhůře zabezpečené platební brány a transakční systémy.

Consumerist nespecifikuje, zda se data podařila technikům odšifrovat, či zda město zaplatilo výkupné, v neděli však systém již znovu fungoval.
Spotřebitelské organizace i česká policie v případě napadení počítače ransomwarem radí nic útočníkům neplatit a přístroj odnést k servisnímu technikovi.
 

Související články