poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Adventní kalendáře mohou obsahovat minerální oleje

7.12.2016

Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) varuje, že v některých adventních kalendářích se mohou vyskytovat nežádoucí minerální oleje, i když v menším množství, než jaké bylo naměřeno v obdobném testu před čtyřmi lety. Dva z testovaných vzorků musely být kvůli obsahu těchto látek staženy z prodeje. Jednalo se o výrobky privátní značky řetězce Norma.

O problematiku minerálních olejů se SW zajímá již delší dobu. Do potravin se mohou dostat různě, například jako zbytky maziva výrobních linek nebo z jutových pytlů, do kterých se sbírají kakaové boby. Může jít i o látky pocházející z potištěných obalů. Podobný test adventních kalendářů proběhl již v roce 2012. V mezidobí se německá spotřebitelská organizace zajímala například o to, jestli se z karcinogenity podezřelé aromatické minerální oleje (MOAH) a nasycené uhlovodíky (MOSH), jež jsou složkami použitých potiskových inkoustů, mohou hromadit v lidských tkáních nebo zda se mohou uvolňovat například z papírových sáčků do koblih či croissantů.

Letos na začátku adventu se bavorské úřady a SW opět podívaly na obsah minerálních olejů ve vánočních kalendářích. Výrobci se sice oproti roku 2012 polepšili, stále se však našlo pět kalendářů, z nichž se mohly do čokolády dostat škodlivé látky. Nejvíce jich bylo v 75 gramových výrobcích společnosti Goldora, vyrobených pro řetězec Norma. Oba tyto kalendáře byly na začátku prosince staženy z trhu, řetězec přislíbil, že zákazníci mají nárok na vrácení peněz.

Menší množství MOSH a MOAH se našlo i ve výrobcích společností Feodora, Windel a Netto Marketen-Discount. Zde však SW uznává, že oleje se do čokolády sice uvolňují, ovšem jen ve stopovém množství. U čokolády, jíž spotřebitel konzumuje po jednom čtverečku denně a to pouze jeden necelý měsíc v roce, podle SW žádné riziko nehrozí.

Podle SW se kvalita adventních kalendářů na trhu v poslední době výrazně zlepšila. Může za to zejména použití kvalitnějšího inkoustu i tiskáren. Spotřebitel by však nadále měl zůstat ostražitý a všímat si potravin, které přicházejí do přímého styku s potištěným papírovým obalem.
 

Související články