poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Virus útočí na starší přístroje s Androidem

8.12.2016

Bezpečnostní analytici ze serveru Check Point varují před nakaženými aplikacemi, které z telefonu se starší verzí operačního systému Android kradou osobní data a přístupové údaje ke službám Google. Každý den může být virem Gooligan napadeno až 13 tisíc zařízení s Androidem 4 či 5

Server Check Point poprvé nákazu Gooligan zaznamenal letos v srpnu. Virus se většinou maskuje jako aplikace pro telefon se systémem Android, například pod jmény StopWatch, Wi-Fi Enhancer či Perfect Cleaner. Taková aplikace se ovšem po stažení může nabourat například do účtu na Gmailu, cloudového uložiště Google Drive a dalších služeb spojených s účty na Googlu, a přihlašovací údaje i soukromý obsah sdílet s hackerem.

Nakažené aplikace se stále šíří závratným tempem okolo 13 tisíc telefonů za den, a to i přes to, že Check Point seznámil Google s tímto problémem již na začátku aféry. V současnosti mohou být napadeny miliony starších telefonů se systémem Android 4 a 5.

Chech Point proto pro majitele potenciálně nakažených telefonů připravil jednoduchý nástroj, jehož pomocí si mohou ověřit, zda jsou jejich data v bezpečí. Na stránce gooligan.checkpoint.com/ stačí zadat e-mailovou adresu spárovanou s telefonem. V případě, že je telefon nakažen, doporučuje Check Point zanést telefon do servisu a nechat si přeinstalovat operační systém.

Google nedávno zpřísnil postup proti webovým stránkám, jež šíří opakovaně viry. Varování před nebezpečným obsahem se nově nezbaví prostým odstraněním nebezpečných souborů, na stránkách bude zobrazováno po dobu 30 dnů. Takové zabezpečení ovšem neřeší „problém mezi židlí a monitorem“, kdy uživatel varování ignoruje a stejně webovou stránku navštíví nebo si stáhne podezřelou aplikaci či její rozšíření.
 

Související články