poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak na Vánoce nevyhořet

13.12.2016

Adventní čas a Vánoce jsou dobou, kdy se rozsvěcují svíčky na adventním věnci a mnohá okna či stromky zdobí pestrobarevné žárovičky. Někdy však mohou tyto dekorace místo vánoční pohody přinést do domova spíše nepříjemnosti. Německá spotřebitelská organizace Stiftung Warentest (SW) a slovinská Zveza Potrošnikov Slovenije (ZPS) proto spotřebitelům radí, jak nepřijít k úrazu a nevyhořet

Jak uvádí SW, čas Vánoc většinou znamená, že hasiči musejí být neustále v pohotovosti. Prosinec je časem jejich nejčastějších výjezdů, velmi často za to mohou svíčky, zvláště pak ty na adventním věnci. Věnce, jež jsou vyrobeny ze suchých jehličnatých větviček, totiž hoří velmi snadno. Někdy může věnec vzplanout, aniž by se ho plamen vůbec dotkl. Může se to stát u těch, které jsou plné pryskyřice. U ní stačí, aby byla svíčka těsně před dohořením či aby se kovový stojánek více zahřál. V tu chvíli pryskyřice může vzplanout a zapálit jehličí.

SW každoročně testuje adventní věnce a jejich odolnost vůči vzplanutí. Letos si prý výrobci vzali ponaučení z minulých let a bezpečnost se výrazně zlepšila. To však není důvod pro předčasné oslavy. Problém nemusí být v materiálu věnce, ale v jeho nevhodném umístění blízko hořlavého materiálu, jakým jsou typicky například záclony. SW proto radí při manipulaci se svíčkami používat zdravý rozum, nikdo by rozhodně neměl nechat svíčky jen tak hořet bez dozoru.

ZPS se zase podívala na vánoční světelné řetězy a jiná osvětlení. I ty bývají problémové, pro důkaz stačí jen letmý náhled do evropské databáze nebezpečných výrobků RAPEX. Některé nekvalitní výrobky mohou způsobit požár stejně jako svíčky. U jiných zase hrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem. ZPS proto varuje před podezřelými vánočními řetězy s osvětlením. Podle ZPS u podobných výrobků často chybí i označení o shodě CE, přívodní napájecí kabel k první žárovce pak bývá příliš krátký. Vzdálenost mezi zástrčkou a první žárovkou by neměla být kratší než 1,5 metru.

Obě spotřebitelské organizace se pak shodují, že pokud dojde k vážnější nehodě, spotřebitel by si neměl hrát na hrdinu a k požáru zavolat hasiče. Riziko totiž nepředstavuje jen samotný požár, ale také zplodiny, jichž by se mohl při hašení nadýchat.

Největší českou databázi nebezpečných výrobků najdete na našich stránkách www.dtest.cz/nebezpecne-vyrobky.
 

Související články