poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

UFC varuje před nekvalitními neoriginálními nabíječkami pro iPhony

15.12.2016

Francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir si posvítila na neoriginální nabíječky k produktům společnosti Apple. 99 % testovaných výrobků mělo problémy, některé z nich byly i nebezpečné. UFC proto spotřebitelům přináší jednoduchý návod, jak se vyhnout koupi nekvalitního padělku.

UFC otestovala 400 nabíječek zakoupených v osmi různých zemích, například v Kanadě, USA, ale také v Thajsku a Číně. Jen tři výrobky, tedy pouhé jedno procento testovaných vzorků, skutečně fungovaly a bylo s nimi možné přístroj bezpečně nabít. 22 výrobků se během testování poškodilo, 12 pak dokonce představovalo riziko úrazu elektrickým proudem.

Francouzská organizace uvádí, že i když se mohou USB kabel a nabíječka zdát jako zcela triviální výrobky, na nichž nemůže zkušenější elektrotechnik nic zkazit, transformace vysokého napětí na nízké není zcela jednoduchým procesem. Záleží také, zda výrobce nešetří na izolaci a na použitém materiálu – a jak UFC uvádí, výrobci nabíječek za pět euro často používají nekvalitní součástky a minimum izolace.

Ten, kdo se při koupi nabíječky pro iPhone nechce spálit, by se měl v první řadě vyhnout těm pestrobarevným. Společnost Apple totiž vyrábí pouze bílé nabíječky. Dále by se pak měl vyhnout příslušenství v igelitu či blisteru, originály jsou prodávány výhradně v krabici. Ale i zde se může spotřebitel setkat s padělky. Na obalu by si měl všímat překlepů či variací na originální název typu „Abble“. Jasným znakem padělku je i označení „Designed by iProtect in China“ na zástrčce, místo obvyklejšího „Designed by Apple in California“. Většinou však stačí podívat se na cenu, podezřele levná nabíječka bude s takřka stoprocentní jistotou nekvalitním padělkem.

Ne všechny nabíječky jsou ovšem nebezpečné. UFC píše, že v případě koupě nabíječky od velkých výrobců, jako jsou Energizer, Belkin či Morphie, se spotřebitel nemusí bát, že by telefon poškodil. Tyto nabíječky jsou ovšem dražší než ty neznačkové z Číny, stále se však dají sehnat za polovinu ceny klasického kabelu od Apple.

Příslušenství k iPhonům se padělá velmi často. Nedávno společnost Apple se stížností kontaktovala největší internetový prodejní portál Amazon. Devadesát procent nabíječek a kabelů k iPhonu, které se přes Amazon prodaly, byly totiž padělky nízké kvality neautorizovaného výrobce, společnosti Mobile Star LLC. Amazon a Apple nyní budou jednat o společném postupu proti prodejcům nekvalitního příslušenství.
 

Související články