poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Consumentenbond chce přísnější zákon o reklamě cílené na nejmenší

16.12.2016

Nizozemská spotřebitelská organizace Consumentenbond kritizuje příliš měkké předpisy regulující reklamu na nezdravé pochutiny, která je cílena na děti. Nelíbí se jí, že nijak neřeší věkovou skupinu mezi sedmi a třinácti lety.

V Nizozemsku i díky snahám spotřebitelské organizace Consumentenbond a dalších neziskových organizacích, které se zabývají zdravou výživou, platí zákon, který zakazuje reklamu na nezdravé potraviny zaměřující se na děti mladší sedmi let. Na obalu takových „dětských“ potravin se nesmí vyskytovat oblíbené kreslené postavičky či populární zpěváci a zpěvačky, kteří cílí zejména na dětské posluchače.

Tento zákon je podle Consumentenbond sice užitečný, organizaci se však nelíbí omezení věku pouze do sedmi let. Výrobci tak mohou bez problémů propagovat brambůrky, bonbony či jiné nezdravé pochutiny. Tato mezera v zákoně se nelíbí ani jednomu z hlavních spojenců Consumentenbond, Alianci „Stop kindermarketing“. Podle ní by děti měly mít nárok vyrůstat ve zdravém prostředí.

Consumentenbond má boj proti reklamě na nezdravé potraviny zaměřené na děti jako jednu ze svých priorit. V minulosti chválil supermarkety, které odstranily z balení svých prémiových značek různé veselé postavičky. Kritice spotřebitelské organizace naopak čelila hudební skupina K, která je populární zvláště mezi dívkami školního věku. V rámci svého merchandise tato skupina stále nabízí i sladké a slané pamlsky s tvářemi zpěvaček na obalu.
 

Související články