poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Česku hrozí sankce kvůli nedostatečnému postupu v kauze dieselgate

19.12.2016

Sedmi zemím Evropské unie hrozí sankce kvůli tomu, že nezavedly či nevymáhaly zákony odrazující výrobce vozidel od porušování předpisů týkajících se typového schvalování vozidel, zejména v oblasti emisních limitů. Jednou z těchto zemí je i Česká republika.

Legislativa, která by trestala použití takzvaných defeat devices, doposud chybí v Česku, Litvě a Řecku. Sankce ovšem čekají i na Německo, Španělsko, Velkou Británii a Lucembursko, tedy země, jejichž zákony umožňovaly potrestat automobilku Volkswagen za kauzu d ieselgate, ovšem nestalo se tomu tak. Německé a britské orgány navíc odmítly Evropské komisi předat nasbíraný důkazní materiál ohledně emisní kauzy.
Odpovědní činitelé zemí, jimž hrozí sankce, mají dva měsíce na nápravu či zaslání odpovědi. Další postup Evropská komise prozatím nespecifikuje.

Aféra dieselgate vypukla, když Volkswagen spustil v USA reklamní kampaň pro novou generaci dieselových motorů. Ty prezentoval jako čisté, technické oddělení však zaostalo za marketingovým a nestihlo slibovaný čistý motor dodat. Jako náhradní řešení pro ošálení emisních testů byl použit software známý jako „defeat device“, který po dobu měření nakrátko omezil vypouštěné emise. Dlouhodobé používání tohoto softwaru v běžném provozu však nebylo možné.

Z původně plánovaného provizorního řešení se stal standard, používaný v mnoha vozech z koncernu VW. Podvádění při měření emisí bylo odhaleno na podzim roku 2015. Od té doby již stihl Volkswagen odškodnit americké motoristy, evropští však na podobné odškodnění stále marně čekají. Kauza dieselgate podpořila existující debatu o nedostatečnosti současného systému pro měření emisí a spotřeby New European Driving Cycle a jeho nahrazení modernějším.
 

Související články