poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Belgické cereálie patří mezi nejkvalitnější, byť obsahují mnoho soli a cukru

21.12.2016

Belgická organizace Test-Achats porovnávala obsah cukru a soli v cereáliích z celého světa. Ačkoliv výrobky pro belgický trh vycházejí ze srovnání velmi dobře, spotřebitelská organizace je stále považuje za mnohdy přeslazené a přesolené.

Test-Achats se podívala na obsah cukru a soli v cereáliích od společností Nestlé a Kellogg’s. Porovnávala totožné výrobky z různých zemích, i z tak rozdílných trhů, jako je například ten švédský, brazilský či ománský. Výsledky jsou pro belgické spotřebitele zdánlivě příznivé. Cereálie od těchto dvou výrobců určené pro belgický trh obsahují nejméně soli z testovaného vzorku. Belgické cereálie Chocapic jsou pak sice nejsladšími z celého testu, většina ostatních vloček a lupínku ovšem patří mezi ty nejméně sladké.

Zdálo by se, že v Belgii je všechno v nejlepším pořádku, podle Test-Achats to ale zdaleka není pravda. Belgické cereálie mohou sice být těmi, do kterých se všeobecně přidává nejméně cukru či soli. Na faktu, že i tak jsou příliš sladké či dosolované, to ovšem nic nemění. Ve 100 gramech sladkých cereálií se v některých případech najde až 43 gramů cukru a přes gram soli. Maximální denní příjem soli by přitom neměl přesáhnout pět gramů, příjem přidaných cukrů by měl být nižší než 25 gramů.

Málokdo pravděpodobně očekává, že čokoládové lupínky či medové kroužky budou zdravé, velké množství cukru je ovšem obsaženo i v celozrnných vločkách. Ty také patří mezi nejslanější. Test-Achats proto doporučuje pečlivě číst složení. Spotřebitel by se měl vyhýbat alespoň těm přeslazeným cereáliím a snídat například také zeleninu.

Mnoho pokrmů má pověst zdravé výživy, ačkoli tomu tak není. Mnohé organizace včetně dTestu nedávno poukazovaly na přeslazené müsli tyčinky. Britové zase upozorňovali na přesolený hummus, Rakušané na nekvalitní a žluklé kokosové a ořechové oleje.
 

Související články