poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Apple ví, komu voláte

22.12.2016

Odborníci varují, že společnost Apple na svých serverech ukládá metadata o provedených telefonátech a videohovorech. Týká se to přístrojů s operačním systémem iOS 10. Ukládání metadat navíc není možné jednoduše vypnout. Spotřebitelský server Consumerist proto přináší jednoduchý návod, jak se služby iCloud zbavit.

Služba iCloud slouží k ukládání veškerých dat na serverech společnosti Apple, aby k nim měl uživatel přístup odkudkoliv a z jakéhokoliv zařízení. Ve svých obchodních podmínkách Apple uvádí, že například historie prohlížení internetu, uložené obrázky či videa nebo vlastní dokumenty jsou ukládány v šifrované podobě a nikdo kromě jejich vlastníka k nim nemá přístup.

V obchodních podmínkách však není ani slovo o metadatech o telefonátech, tedy o údajích, kdy, kde, jak dlouho a komu majitel chytrého telefonu volal. iCloud totiž uchovává i je, a to až po dobu čtyř měsíců. Američtí operátoři přitom taková data smí archivovat pouze po dobu jednoho měsíce. Ačkoliv iCloud umožňuje poměrně rozsáhlou personalizaci nastavení soukromí, u metadat o hovorech chybí možnost sdílení dat omezit či zakázat.

Odborníci na bezpečnost soudí, že se jedná o úmysl a nikoli zanedbání, taková data jsou velmi cenná pro stanovení profilu uživatele a lepší cílení reklamy. Na serveru jsou sice opět uložena v šifrované podobě, ale útok hackerů z Vánoc 2014 ukázal, že ani šifrování iCloudu není neproniknutelné.

Apple navíc nesbírá jen data o klasických telefonátech, ale i o audio- a video- hovorech za pomoci služeb, jako je FaceTime, Skype či Viber, a to včetně historie nepřijatých hovorů.

Server Consumerist proto doporučuje uživatelům výrobků Apple, kteří nechtějí, aby Apple uchovával jejich metadata, aby deaktivovali službu iCloud. Samotná deaktivace je velmi jednoduchá, v menu Nastavení stačí najít položku iCloud a zcela dole ve výběru kliknout na „odhlásit se“. Předtím by však měli pečlivě zálohovat veškerá data, o něž nechtějí přijít. Přesný postup pro vytvoření zálohy najde uživatel na stránkách samotného Apple.

Ačkoliv se největší kauza v oblasti chytrých telefonů z poslední doby týkala vybuchujících telefonů Samsung Galaxy Note 7, nedá se říci, že by se výrobkům společnosti Apple potíže vyhýbaly. V podobném čase, kdy se objevily první zprávy o defektních bateriích u Samsungu, začaly mít některé přístroje iPhone 6 a 6s potíže s touchscreenem a jednoduchá výměna součástky situaci zlepšila jen krátkodobě. Mohla za to chybějící kovová ochrana čipů, již výrobce vypustil v rámci honu za co nejtenčím mobilem.
 

Související články