poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

OCU vadí klamavá reklama na iPhone 7

23.12.2016

Španělská spotřebitelská organizace OCU kritizuje společnost Apple za reklamu, která vychvaluje voděodolnost nového iPhonu 7 a ukazuje jeho používání v bazénu. V reklamním spotu chybí ovšem jakákoliv zmínka o tom, že pokud se do přístroje dostane voda, spotřebitel přichází o záruku.

Není dobré napodobovat všechno, co vidíme v televizi, tuto lekci učí nejedna matka své ratolesti. Pokud však používání výrobku tak, jako tomu bylo v reklamním spotu, vede ke ztrátě záruky, je na čase, aby zasáhly kontrolní orgány.

Tak je tomu podle OCU i v případě španělské reklamy na iPhone 7. V reklamě bylo zobrazeno jeho používání v bazénu a zdůrazňována jeho voděodolnost. Přístroj by opravdu měl být do jisté míry voděodolný, v obchodních podmínkách však výrobce, společnost Apple, uvádí, že záruka se nevztahuje na poškození způsobené vodou či jinou tekutinou.

OCU proto volá po stažení této reklamy z oběhu, považuje ji za klamavou. Společnost Apple by podle spotřebitelské organizace a jejích spolupracovníků z organizace Consumadrid měla nést i zodpovědnost za svou reklamu a odškodnit případné spotřebitele, kteří telefon „vykoupali“.

Největší kauza v oblasti mobilních telefonů z poslední doby se ovšem týkala největšího konkurenta společnosti Apple, tedy Samsungu, konkrétně modelu Galaxy Note 7 a jeho vybuchujících baterií. Potíže měla ovšem i společnost s jablkem ve znaku. Uživatelé staršího modelu 6s hlásili problémy s telefony, které se samy od sebe vypínaly i s nabitou baterií. iPhony 6 a 6 plus zase měly potíže s dotykovou obrazovkou, která přestala reagovat. Mohla za to absence kovové ochrany uvnitř telefonu, tu výrobce odstranil v rámci honu za co nejtenčím telefonem. V současnosti také Apple bojuje proti výrobcům nekvalitního a nelicencovaného příslušenství, které je velmi rozšířené zejména u internetových prodejců.
 

Související články