poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Italská kojenecká mléka jsou plná nežádoucích látek

23.12.2016

Italská spotřebitelská organizace Altroconsumo kritizuje výrobce sušeného kojeneckého mléka. V něm se mohou najít i potenciální karcinogeny 3-monochlorpropan-1,2-diol (3-MCPD) a estery glycidolu (GE). Zákon zatím jejich množství a výskyt v produktech pro děti mladší tří let nijak nereguluje

Jak 3-MCPD, tak GE mohou vznikat při rafinaci rostlinných olejů, zejména pak palmového. Jedná se přitom o látky podezírané z karcinogenity. Altroconsumo ovšem při testu dětské výživy nalezla první látku ve všech 13 testovaných vzorcích a GE pak ve dvou.

Vítěz testu, výživa Crescendo COOP obsahovala pouze stopové množství 3-MCPD, které by nemělo zdraví ohrožovat ani u těch nejmenších kojenců. Další dvě mléka, Humana a Plasmon, se vešla do doporučených hodnot, tedy 0,8µg na 1 kg tělesné váhy pro kojence starší tří měsíců , pro mladší děti jsou však podle italské organizace nevhodná. Zbylých deset mlék v testu zcela propadlo.

Zákony ovšem obsah těchto látek neřeší. To by se mělo podle Altroconsumo co nejdříve změnit, italská, stejně jako celoevropská legislativa doposud ošetřuje pouze výživové hodnoty dětských výživ, nikoli však obsah látek, které patří mezi potenciální karcinogeny. Italská spotřebitelská organizace apeluje také na výrobce, aby upustili od používání palmového oleje, při jehož zpracování nežádoucí látky vznikají.

Ačkoliv se legislativa stále zpřísňuje na evropské i národní úrovni, škodlivé látky se někdy vyskytují i ve výrobcích pro nejmenší. Například francouzská spotřebitelská organizace UFC Que Choisir kritizovala výrobce dětských hraček, kteří jako změkčovadlo používají dioktyl-isoftalát, tedy látku, jež je rovněž podezřelá z toho, že může být endokrinním disruptorem.
 

Související články