poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Pozor na kalorie v kávě

27.12.2016

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) upozorňuje milovníky kávy, kteří si hlídají štíhlou linii, na nenápadný kalorický příjem z tohoto oblíbeného nápoje. Káva ani nemusí být přeslazená a plná mléka, aby v sobě obsahovala nezanedbatelné množství kalorií.

Kdo dbá na zdravou výživu, neměl by zapomínat, že významnou část kalorií může přijímat i z nápojů. Netýká se to jen přeslazených limonád či tučných čokolád, ale i běžné kávy s mlékem a cukrem. CR uvádí, že standardní dávka smetany při dvou hrníčcích kávy denně může ročně představovat 87 a půl tisíce kalorií a 8760 gramů tuku, jedna lžička cukru při stejné spotřebě kávy se pak promění na necelých 24 tisíc kalorií.

CR proto radí těm, kteří nejsou příznivci černé kávy, aby přešli ze smetany na mléko a aby se odnaučili sladit. Ideální volbou je podle americké spotřebitelské organizace odtučněné mléko. Zatímco běžná dávka smetany obsahuje 38 kalorií a 2 gramy tuku, odtučněné mléko má pouze 20 kalorií a 0,2 gramu tuku. Špatnou volbou není ani běžné polotučné mléko s 30 kaloriemi a obsahem tuku okolo jednoho gramu.

Další možností jsou pak i různá rostlinná mléka jako například kokosové či mandlové, těm ovšem zase často chybí cenné bílkoviny. Rozhodně pak nejsou zcela nekalorická, často bývají již doslazovaná. Někomu nemusí vyhovovat ani jejich specifická chuť.

Americká spotřebitelská organizace také poukazuje na současnou debatu o škodlivosti či prospěšnosti kávy, která nemá konce. Jedni v ní vidí cenný zdroj antioxidantů a vhodný nápoj pro prevenci Alzheimerovy choroby, jiní spíše potenciální karcinogen.

Související články