poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bisfenol A se najde i v kokosovém mléku

28.12.2016

V konzervách s kokosovým mlékem se může nacházet škodlivý bisfenol A. Zjistili to výzkumníci dánské spotřebitelské organizace Forbrugerradet Taenk (FT) při svém obvyklém průzkumu zaměřeném na obsah nežádoucích látek v potravinách, kosmetice a textilu.

Bisfenol A a jeho derivát známý pod zkratkou BADGE se do kokosového mléka dostávají z plechové konzervy, zvláště pak jejího vnitřního potahu. Množství, které v konzervách FT naměřila, bylo relativně malé, nižší než jsou současné evropské limity.

Bisfenol A nebo BADGE se našly v 11 z 30 testovaných konzerv s kokosovým mlékem. V testu se objevily i dvě značky známé českému spotřebiteli. Zatímco mléko Thai Choice obsahovalo bisfenol A, ve výrobku Vitasia z diskontního řetězce Lidl se našlo jen stopové množství BADGE, které podle FT představuje nižší riziko.

Bisfenol A je látkou s pověstí endokrinního disruptoru, tedy látky, jež působí na hormonální soustavu. V Evropské unii je zakázáno jeho použití ve výrobcích pro děti mladších tří let, plánuje se ovšem úplný zákaz jeho použití. Ten momentálně platí pouze ve Francii. Nedávno se v Itálii řešila aféra, kdy byla jeho přítomnost odhalena v nádobách do mikrovlnné trouby, tamní organizace Altroconsumo také vyvracela hoax o přítomnosti této nežádoucí látky v PET lahvích.

Kokosové mléko má pověst zdravé, přírodní náhrady za běžné kravské mléko, která je vhodná i pro vegany. Ani to není stoprocentní pravda, oproti kravskému neobsahuje žádné bílkoviny, zato bývá plné nežádoucích nasycených mastných kyselin.

Související články