poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Uber čelí obvinění ze zneužívání dat a obstrukcí vůči úřadům

28.12.2016

Server Consumerist přináší znepokojivé informace pro uživatele aplikace a taxislužby Uber. Její pracovníci zcela ignorovali jakákoliv nařízení o zacházení s osobními údaji a jejich zabezpečení, jakýkoliv spolupracovník tak měl volný přístup k databázi klientů, v reálném čase mohl sledovat i jejich pohyb. Společnost pak podle svých bývalých pracovníků na oznámení návštěvy inspektorů reagovala hromadným mazáním dat a ničením zařízení.

Služba Uber měla se zabezpečením osobních údajů problémy již v minulosti. Před dvěma lety se mluvilo o takzvaném „božím oku“, jehož pomocí mohli zaměstnanci Uberu libovolně špehovat klienty taxislužby a sledovat jejich pohyb. Uber sice přislíbil, že situaci okamžitě napraví, podle bývalých spolupracovníků, kteří poskytli rozhovor neziskové organizaci Center for Investigative Reporting a jejímu zpravodajskému serveru Reveal News, byly změny nedostatečné a spíše kosmetické.

Do systému tak následně stačilo zadat libovolné odůvodnění, proč pracovník potřebuje zákazníkův pohyb sledovat a již měl přístup k veškerým jeho osobním údajům i datům o jeho poloze v reálném čase. Jeden z bývalých zaměstnanců na dotaz serveru Reveal News uvedl, že někteří jeho kolegové toto zneužívali například ke sledování svých bývalých přítelkyň. Existoval ale i seznam V.I.P. klientů, k jejichž datům měli přístup pouze autorizovaní výše postavení pracovníci.

Zdroje serveru Reveal News sice uvedly, že někteří pracovníci, kteří zneužívali osobní data, byli za porušení předpisů propuštěni. Stačilo však prý znát několik jednoduchých postupů pro utajení a získanými daty se nahlas nechlubit, a nepoctivý pracovník se pak neměl čeho bát.

Consumerist a Reveal News také zarazil přístup Uberu k vládním kontrolám. Jakmile podle bývalých pracovníků obdržela centrála Uberu oznámení o chystané kontrole kvůli nesrovnalostem v účetnictví a zacházení s osobními údaji, prvním krokem vedoucích pracovníků bylo uzamčení archivu a odpojení serverů od internetu. Pak nastal čas pro skartaci dokumentů a formátování a šifrování pevných disků.

Uber tato obvinění odmítá. Podle vyjádření jeho mluvčích není možné, aby měli zaměstnanci přístup k veškerým datům o zákazníkovi, každé jednotlivé oddělení dostalo pouze ta data, která potřebovalo k efektivnímu výkonu povolání. Stejně tak se prý Uber ani nijak nebránil spolupráci s vládními dozorovými orgány. Reveal News ovšem uvádí, že soud v Quebecu letos uznal pokus Uberu o zašifrování důležitých interních serverů jako pokus o zdržování soudního řízení.

Související články