poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Španělský soud zakázal výrobcům imitací parfémů používat jména napodobovaných značek

29.12.2016

Španělský nejvyšší soud zakázal výrobcům imitací parfémů při propagaci používat názvy vůní, které jejich výrobky napodobují. Podle verdiktu soudu se jedná o nepovolenou srovnávací reklamu a neoprávněné použití obchodní značky. Informuje o tom tamní spotřebitelská organizace OCU.

Spor mezi výrobci neoriginálních a značkových parfémů se netýkal samotné výroby či prodeje imitací, ale používání obchodních značek. Výrobce imitací, společnost Equivalenza, podle serveru The Local prodával své výrobky v neoznačených lahvičkách určených pro další doplňování, problém byl v propagačních materiálech pro prodejce. Ti měli nabízet parfémy jako ekvivalenty konkrétních známých značek.

V takovém prodeji však viděli výrobci značkových parfémů porušení pravidel hospodářské soutěže. V roce 2011 tak začal soudní spor, který teprve na konci letošního roku ukončil rozsudek nejvyššího soudu. Ten dal za pravdu výrobcům originálních parfémů. Výrobci těch neoriginálních se podle rozsudku dopustili nepovolené srovnávací reklamy a neoprávněného užívání obchodní značky.

Výrobci imitací tak musí upustit od používání chráněných obchodních značek a nabízení svých výrobků jako ekvivalentů drahých parfémů. Jedná se o precedentní rozsudek, který by se měl týkat nejen společnosti Equivalenza, ale i ostatních výrobců napodobenin drahých parfémů.

S rozsudkem souhlasí i OCU. Podle spotřebitelské organizace sice v tomto případě nehrozí, že by si zákazník spletl neoriginální produkt s originálem, stále se však jedná o klamání zákazníka. Rozsudek podle ní pomůže k ujasnění situace na trhu s kosmetikou.
 

Související články