poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Američtí lékárníci často neřeší nebezpečné kontraindikace léků

29.12.2016

Průzkum deníku Chicago Tribune ukazuje, že tamní lékárníci pacientovi v mnoha případech vydají bez mrknutí oka nebezpečnou kombinaci léků. Podle deníku je na vině přetížení zaměstnanců, kteří nemají dostatek času na kontrolu. O průzkumu informuje spotřebitelský server Consumerist.

Výzkumníci vyrazili do 255 lékáren vybaveni předpisem na dva léky s významnými kontraindikacemi. Společné užívání obou léčiv by způsobovalo svalové obtíže a mohlo by vést až k selhání jater. V případě, že je lékárník upozornil na nevhodnost kombinace či pokud kontaktoval lékaře, který takovou kombinaci léků předepsal, lékárna prošla testem. V 52 % případů však lékárníci léky vydali bez jakéhokoliv upozornění a to i přes to, že v USA je každá lékárna vybavena systémem pro odhalování kontraindikací předepsaných léků.

Chicago Tribune poukazuje, že nezáleželo na tom, zda lékárna ležela v bohaté severní části či naopak v chudinském jihu. Bez ohledu na lokalitu lékárníci chybovali stejně. Smrtelně nebezpečnou kombinaci léků vydala i jedna lékárna nacházející se přímo v nemocnici.

Podle vyjádření americké Národní asociace lékárníků je taková chybovost neomluvitelná. Podle oslovených pracovníků lékáren za ni může přetížení jednotlivých lékárníků a nedostatek personálu. Jednotliví pracovníci musí denně vyřídit od dvou do šesti set receptů. Na odbavení jednoho receptu mají při devítihodinové pracovní době jen jednu až tři minuty, nemají tak čas pro zevrubnou kontrolu případných kontraindikací a vedlejších účinků.

Některé řetězce, jako například CVS a Walmart, které v testu příliš neuspěly, přislíbily nápravu. Zkvalitnit by chtěly jak školení zaměstnanců tak i automatizovaný systém, který lékárníka uvědomuje o interakcích mezi léčivy.

Někteří lékárníci čelí kritice i v Evropě, konkrétně pak zvláště v Belgii. Tamní spotřebitelská organizace kritizuje ty pracovníky lékáren, kteří pacientům nabízejí různé podezřelé či vysloveně nebezpečné potravinové doplňky.
 

Související články