poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Which? varuje motoristy před falešnými pokutami za překročení rychlosti

30.12.2016

Britská policie varuje motoristy před falešnými elektronickými výzvami k úhradě pokuty za překročení nejvyšší povolené rychlosti. Nepoctivci se tak z Britů snaží vylákat nejen peníze, ale i osobní údaje a přístup k jejich bankovnímu účtu. Některé „upomínky“ také mohou být zavirované. Před podvodnými e-maily varuje britská policie i spotřebitelská organizace Which?.

Během prosince letošního roku mnohým britským motoristům dorazilo do e-mailové schránky upozornění o spáchaném přestupku. Zasílatelem měla být manchesterská policie, motorista se měl dopustit překročení nejvyšší povolené rychlosti. E-mail vybízí motoristy k zaplacení pokuty, v příloze je i zdánlivý úřední záznam o přestupku.

Adresáti se však žádného přestupku nedopustili, jedná se o další pokus podvodníků vylákat z Britů peníze. Skuteční policisté z manchesterského oddělení proto vydali pro postižené varování, aby nic neplatili. Motoristy také varují, aby neotevírali přílohu, může být totiž zavirovaná.

Nepoctivci se v podobných případech takzvaného phishingu často vydávají za autority, tedy nejen policisty, ale například za pracovníky banky či technické podpory. Z adresátů se snaží vylákat peníze či přístupové údaje k jejich bankovnímu účtu, častým trikem je i zavirovaná příloha, která může podvodníkovi napomoci ovládnout počítač oběti.

Spotřebitelské organizace napříč světem proto radí na podobné e-maily nereagovat a za žádných okolností nikomu nesdělovat přístupové údaje ke svému bankovnímu účtu, i kdyby se vydával za úřední osobu.
 

Související články