poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Může být čokoláda zdraví prospěšná?

30.12.2016

Americká spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR) se zamýšlí nad benefity konzumace mléčné čokolády. Její výživové hodnoty porovnává s tmavou čokoládou s vysokým obsahem kakaa. CR uznává, že se sice nejedná o nejzdravější potravinu, umírněná konzumace ovšem neškodí.

Mezi milovníky sladkostí je stále populárnější hořká čokoláda s co nejvyšším obsahem kakaa. O jejích výživových hodnotách a obsahu prospěšných látek bylo napsáno již mnoho, CR se proto na konci prosince letošního roku zaměřila na mléčnou čokoládu, jejíž mlsání patří k Vánocům.

Jedním z důvodů popularity vysokoprocentní hořké čokolády je vysoký obsah antioxidantů – flavonoidů. Ty ovšem najde ve své oblíbené pochoutce i milovník mléčné čokolády, pouze v nižším množství. Tyto látky prospěšné pro srdce a krevní oběh se také přirozeně vyskytují v kávě a červeném víně. Podobné je to i s vlákninou. Tmavá čokoládová tyčinka o váze 43 gramů obsahuje pět gramů vlákniny. Ve stejně velké mléčné čokoládě se jí najde 1,5 gramu.

Zajímavý je také pohled na výživové hodnoty. CR opět počítá s modelovou tyčinkou o váze 43 gramů. Tmavá čokoláda s 70 procenty kakaa obsahuje 263 kalorií a 11 gramů cukru. Mléčná čokoláda pak má nižší energetickou hodnotu, 235 kalorií, cukru však obsahuje dvojnásobné množství.

CR také cituje studii skotské University of Aberdeen. Ta na vzorku téměř 21 tisíc dobrovolníků ukázala, že srdeční choroby trápí z celé sledované populace nejméně právě největší jedlíky čokolády. Naměřeno u nich také bylo nejmenší riziko mozkové mrtvice. Americká spotřebitelská organizace ovšem nepovažuje tuto studii za nezvratný důkaz prospěšnosti čokolády. Výzkumníci podle CR totiž dostatečně nezohlednili další faktory, jež by mohly přispívat ke zdraví srdce a cév dobrovolníků, a také popularitu čokolády mezi příznivci zdravé stravy.

Podle CR tak stále platí, že nejdůležitější je, v jakém množství si jednotlivec čokoládu dopřává a zda kromě konzumace čokolády dodržuje pravidla vyvážené stravy a nezapomíná na dostatek pohybu.
 

Související články