poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Studie, která kritizovala doporučení WHO ohledně konzumace cukru, sama čelí kritice

3.1.2017

Nová vědecká studie výzkumníků z University of Minnesota a McMaster University vznáší otázku, zda jsou současná doporučení Světové zdravotnické organizace (WHO) pro příjem kalorií z doslazovaných potravin založená na dostatečných důkazech. Samotná studie ovšem čelí kritice kvůli selektivnímu výběru dat a faktu, že byla financována výrobci sladkých nápojů a čokolád. Informuje o tom spotřebitelská organizace Consumer Reports (CR).

Univerzitní studie se zaměřila na hledání prokazatelných důsledků konzumace přidaného cukru. Podle jejích výsledků jsou současná doporučení WHO, tedy že by příjem kalorií z přidaného cukru neměl přesahovat 10 % celkového denního příjmu kalorií, založena na chybných premisách a selektivně vybraných datech.

Podle Maxine Siegelové, odbornice na výživu v týmu CR, a vrchního internisty sanfranciské fakultní nemocnice Deana Schillingera jsou však stejných prohřešků vinni i autoři. Schillinger v článku, který uveřejnil jako reakci na výše uvedenou studii, uvádí, že data byla vybrána účelově, aby se dospělo k předem naplánovanému výsledku.

Autoři studie také čelí kritice ohledně jejího financování. Mezi jejími sponzory byly společnosti jako Coca Cola či Hershey‘s. Jeden z autorů je navíc členem týmu vědeckých poradců společnosti Tate&Lyle, největšího amerického dodavatele glukózovo-fruktózového sirupu.

Autoři studie se ovšem brání, jejich cílem prý nebylo přesvědčit Američany, aby bezmyšlenkovitě konzumovali sladké nápoje a potraviny ve velkém, ale poukázat na chyby v současných výživových doporučeních. Podle odborníků, jež CR cituje, jsou však důkazy o škodlivosti nadměrné konzumace potravin dostatečné.

Omezení obsahu přidávaného cukru a soli v potravinách je stále jedním z nejaktuálnějších témat. V současnosti se v mnoha zemích mluví zvláště o uvalení daně z cukru na limonády, jež se osvědčila v Mexiku. Spotřebitelské organizace zase často hledají přidanou sůl a cukr v potravinách, kde by je málokdo čekal, například v ovesných vločkách či těstovinách.
 

Související články