poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Důkazy o prospěšnosti ledových saun stále chybí

9.1.2017

Rakouská spotřebitelská organizace Verein für Konsumenteninformation (VKI) upozorňuje, že chybí průkazné kvalitní studie o účinnosti populárních ledových saun. Dosavadní studie totiž mívají pochybnou metodiku, bývají provedeny na příliš malém vzorku a také neřeší dlouhodobé a negativní účinky. Upozorňuje rovněž, že kryoterapie by neměla být propagována jako léčebná metoda.

Kryoterapie, tedy léčba pobytem v takzvané ledové sauně či kryosauně, se v současnosti těší popularitě nejen u běžných občanů, ale i u mnoha špičkových sportovců. Její příznivci ji doporučují pro stimulaci imunitního systému, léčbu ekzémů, bolestí zad či dokonce depresí. Podle některých sportovců pobyt v kryosauně pomáhá předcházet bolestem svalů a přispívá ke zlepšení sportovního výkonu.

Problém je v tom, že žádný z těchto slibovaných účinků není vědecky podložen. VKI a nezisková organizace Medizin-Transparent prošly veškeré studie o kryoterapii od její kodifikace v roce 1978 a došly k překvapivému výsledku. Ani jedna ze studií se nedá považovat za kvalitní a hodnověrnou. Většina z nich byla provedena na příliš malém kontrolním vzorku a řešila pouze krátkodobé účinky ledové sauny. Výsledky studií byly rovněž nevhodně naměřené a výzkumníci s naměřenými údaji zacházeli velmi neprofesionálně.

Autoři metaanalýzy naopak varují před riziky ledového saunování. Těmi mohou být hypotermie, zvýšení krevního tlaku, závratě, vznik omrzlin či zhoršení příznaků, v jejichž vyléčení uživatel sauny doufal. VKI dále uvádí, že kryosauny jsou nevhodné pro osoby s nemocemi srdce, plic a ledvin.

VKI cituje varování americké Food and Drugs Agency. Ta uvádí, že kryoterapii není možné vydávat za skutečnou léčbu a ledové sauny za zařízení pro léčbu.
 

Související články