poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Bytovou krizi v některých amerických městech řeší i soukromí detektivové

10.1.2017

V některých velkých amerických městech, jako je New York či San Francisco, se nájemníci potýkají s výpověďmi z nájmu bytu od majitelů, kteří své nemovitosti proměňují v krátkodobé ubytovací kapacity na Airbnb. Obě města přitom kvůli nedostatku bytů regulují, kolik nemovitostí smí jeden majitel krátkodobě pronajímat. Vypovězení nájemníci se proto obracejí i na soukromé detektivy, aby prokázali porušení zákona ze strany majitele bytu.

Bytová krize v některých velkých a atraktivních amerických městech způsobila společně s problematickým zdaněním služby Airbnb to, že například v New Yorku či San Franciscu vstoupily v účinnost předpisy, které omezují počet nemovitostí, jež může jeden majitel pronajímat. Města však nedisponují dostatečným počtem inspektorů, kteří by mohli na dodržování předpisů dohlížet.

Mnozí majitelé se tak pod různými záminkami zbavují stálých nájemníků a byty mění na krátkodobé ubytovací kapacity, jež pronajímají přes Airbnb či podobné služby. Někteří vyhození nájemníci se však nechtějí se situací spokojit a najímají si soukromé detektivy. Ti pak mají za úkol sledovat, co se v bytě děje. V některých případech se i vydávají za zájemce o ubytování či městské inspektory. Tito detektivové mají za úkol najít a zabezpečit důkazy o proměně bytu v zařízení hotelového typu, například „hotelová“ mýdla v koupelně. Kromě toho dokumentují i různá porušení bezpečnostních předpisů, jež se vztahují k hotelovému ubytování.

Jak uvádí server Consumerist, Airbnb přistoupilo na některé požadavky zástupců měst, jako je například omezení počtu nemovitostí na jednoho pronajímatele. Zároveň se však zříká odpovědnosti za jejich porušování. Výsledný spor je tak čistě záležitostí nájemce a pronajímatele.
 

Související články