poradenská linka dTest 299 149 009 předplatné časopisu dTest

Jak je to s účinností hořčíkových doplňků stravy?

11.1.2017

Doplňky stravy s hořčíkem patří mezi ty nejpopulárnější, užívají se převážně pro prevenci či odstranění svalových bolestí a křečí. Jak ovšem ukazuje průzkum německé spotřebitelské organizace Stiftung Warentest (SW), spotřebitelé si kupují spíše placebo. Stále chybí kvalitní studie, která by účinky hořčíku proti svalovým bolestem a křečím prokazovala.

Nejprodávanějším potravinovým doplňkem podle účinné látky je celosvětově vitamín C. Hned za ním se ovšem umístily různé druhy doplňků s hořčíkem. SW uvádí, že v Německu se prodávají nejen v populárních šumivých tabletách, ale například i v lízátku či granulátu, většinou doplněné i o kyselinu listovou a různé vitamíny.

Spotřebitelé od užívání hořčíku většinou očekávají odstranění svalových potíží či nočních křečí, kdy se samovolně bolestivě stáhne lýtkový sval. Realita je ovšem taková, že účinnost hořčíkových doplňků při takových potížích není prokázána.

SW nejprve hledala studie, jež ověřují účinnost hořčíku proti svalovým bolestem u profesionálních sportovců. Ke svému překvapení však nenašla ani jednu kvalitně provedenou studii, jež by se týkala sportovců a jejich užívání hořčíku. SW uvádí, že dokonce i těch s pochybnou metodikou bylo velmi málo.

Zajímavější výsledky našla spotřebitelská organizace ve studii zaměřené na seniory, již trpí nočními svalovými bolestmi. Výzkumníci je rozdělili do dvou skupin, jedné podávali hořčíkové tablety, druhé placebo. Na konci výzkumu zjistili, že hořčík nemá u seniorů lepší účinky než placebo.

Poslední skupinou, která velmi často užívá doplňky s hořčíkem, jsou těhotné ženy, které zvláště v posledních měsících těhotenství velmi často trpí svalovými bolestmi a křečemi. Tato skupina je jedinou, kde se podle studií hořčík osvědčil. SW ovšem radí opatrnost. Studie, které prokazují účinnost hořčíku, byly vesměs provedeny na příliš malém a tudíž neprůkazném vzorku pokusných osob.

Podle SW hořčíkové doplňky potenciál jeví pouze tehdy, pokud se užívají dohromady s vápníkem. Zatímco hořčík by měl pomoct s uvolněním svalů, vápník naopak s jejich zpevňováním. Podle spotřebitelské organizace se tak jedná o vhodnou kombinaci pro zdravé svaly bez křečí.
 

Související články